Maja Berezowska

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Maja Berezowska (lindur më 13 prill 1893 ose 1898 në Baranowicze - 31 maj 1978 në Varshavë) ishte piktore polake.

Maja Berezowska
U lind në13 prill 1893
Vdiq31 maj 1978
KombësiaPolake

Nga viti 1933 deri në 1936 ka jetuar në Paris dhe ka punuar me revista të tilla si "Le Figaro", "Le Rire" dhe "Ici Paris". Ajo bëri disa karikatura të Adolf Hitlerit që rezultoi në protestën zyrtare të Ambasadës Gjermane në Paris, e cila paditi Berezowskën. Ajo u paraqit në gjykatë, por u arratis që të paguante ndonjë gjobë. Megjithatë, gjermanët nazistë kujtuan "zemërimin" e saj. Pas kthimit të saj në Poloni dhe shpërthimit të Luftës së Dytë Botërore ajo u burgos në Pawiak dhe më vonë - me dënimin me vdekje - u dërgua dhe u burgos në kampin e përqendrimit Ravensbrück. Pas çlirimit të kampit të Ravensbrück nga forcat sovjetike ajo u largua, me një grup të grave të tjera polake, së pari për Stokholm dhe një vit më vonë, në vitin 1946, u kthye në Poloninë e saj të lindjes.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]