Maja e Pashtrikut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Maja e Pashtrikut është një maje malore që ndodhen Kosovë. [1] Ajo ndodhet në pjesën jugperëndimore të vendit, 70 km në jugperëndim të Prishtinës, kryeqytetit të vendit. Malet e Pashrikut ndodhen 1,710 metra mbi nivelin e detit. [1]

Përmbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Relievi përreth Pashtrikut është kryesisht kodrinore, por në jug është malor. Ka rreth 129 banorë për kilometër katror në zonën përreth Pashtrikut dhe është mjaft i populluar. [2] Qyteti më i afërt i madh është Prizreni, 17.5 km në lindje të Pashtrikut. Zona përreth Pashtrikut është pothuajse e mbuluar me ara . [3]

Klima është e butë. Temperatura mesatare 11 °C . Muaji më i nxehtë është gushti, më 24 °C, dhe shkurti më i ftohtë, në −2 °C. [4] Reshjet mesatare 1,221 milimetra në vit. Muaji më i lagësht është prilli me 168 milimetra shi dhe më i thati është gushti me 22 milimetra. [5]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Paštrik sa Geonames.org (cc-by); post updated 2012-01-20; database download sa 2015-05-23
  2. ^ "NASA Earth Observations: Population Density". NASA/SEDAC. Arkivuar nga origjinali më 9 shkurt 2016. Marrë më 30 Enero 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |access-date= (Ndihmë!)
  3. ^ "NASA Earth Observations: Land Cover Classification". NASA/MODIS. Arkivuar nga origjinali më 28 shkurt 2016. Marrë më 30 Enero 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |access-date= (Ndihmë!)
  4. ^ "NASA Earth Observations Data Set Index". NASA. Arkivuar nga origjinali më 6 gusht 2013. Marrë më 30 Enero 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |access-date= (Ndihmë!)
  5. ^ "NASA Earth Observations: Rainfall (1 month - TRMM)". NASA/Tropical Rainfall Monitoring Mission. Arkivuar nga origjinali më 19 prill 2019. Marrë më 30 Enero 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |access-date= (Ndihmë!)