Jump to content

Majkop

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Majkop
Майкоп
Qytet
Pamje nga sheshi Druzhby dhe xhamia në Maykop
Pamje nga sheshi Druzhby dhe xhamia në Maykop
Popullsia
 • Gjithsej144.055
{{{postal_code_type}}}
385000
Targat01
Faqja zyrtarewww.maikop.ru

Majkopi (Rusisht: Майкоп) është kryeqyteti i Republikës së AdigjesëRusi. Sipas regjistrimit të popullsisë më 2016, qyteti ka pasur 144,055 banorë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1857, u ndërtua një fortesë të ushtrisë ruse në Majkop.

Në vitin 1911 u zbulua reserva të naftës në afërsi të Majkopit. Majkopi u okupua nga Wehrmacht më 9 gusht 1942 pa luftë si rezultat i ushtarëve të Brandenburgers. Në janar të vitit 1943, qyteti u çlirua nga Ushtria e Kuqe.

Që nga viti 1991, Majkopi ka qenë kryeqyteti i Republikës së Adigjesë në Federatën Ruse.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Majkopi ndodhet brenda zonës ku klima është subtropikale. Më 25 shkurt 2010, Mjakopi pati një rekord të temperaturës në muajin e dimrit me -23.4 °C.