Majkop

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Majkop
Rusisht : Майкоп
Qytet
noform
Pamje nga sheshi Druzhby dhe xhamia në Maykop
Stema_figura
Emblema
Flag of Maykop.svg
Flamuri
Vendndodhja
Majkop is located in Rusi
Majkop
Majkop

Koordinatat: 44°36′15″V 40°05′15″L / 44.60417°V 40.08750°L / 44.60417; 40.08750

Administrimi
Shteti Flamuri Rusia
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 58.62 km2
Lartësia 220 m (m.n.d.)
Popullsia 144,055 banorë
Dendësia 2457,44 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1857
Kodi Postal 385000
Prefiksi (+7) 8772
Targa 01
Koordinatat 44° 36′ 15″ Veri

40° 05′ 15″ Lindje

Faqja Zyrtare www.maikop.ru

Majkopi (Rusisht: Майкоп) është kryeqyteti i Republikës së AdigjesëRusi. Sipas regjistrimit të popullsisë më 2016, qyteti ka pasur 144,055 banorë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1857, u ndërtua një fortesë të ushtrisë ruse në Majkop.

Në vitin 1911 u zbulua reserva të naftës në afërsi të Majkopit. Majkopi u okupua nga Wehrmacht më 9 gusht 1942 pa luftë si rezultat i ushtarëve të Brandenburgers. Në janar të vitit 1943, qyteti u çlirua nga Ushtria e Kuqe.

Që nga viti 1991, Majkopi ka qenë kryeqyteti i Republikës së Adigjesë në Federatën Ruse.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Majkopi ndodhet brenda zonës ku klima është subtropikale. Më 25 shkurt 2010, Mjakopi pati një rekord të temperaturës në muajin e dimrit me -23.4 °C.