Adigjeja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Adigjeja
Республика Адыгея (rusisht)
Адыгэ Республик (adigjeisht)
Republikë e Rusisë
Emblema_figura
Emblema e Adigjesë
Flag of Adygea.svg
Flamuri i Adigjesë
Administrimi Politik
Distrikti Federal Jugor
Rajoni Ekonomik Kaukazi Verior
Kryeqyteti majkop
Krijimi 27 korrik 1922
Qeverisja
Kreu i Republikës Asllan Takushinov
Trupi Ligjvënës Këshilli Shtetëror (Hase)
Sipërfaqja
Sipërfaqja 7792 km2
Renditja në Rusi: e 80-ta
Popullsia
Popullsia (2013) 444.403 banorë
Renditja në Rusi: e 74-ta
Dendësia 57,03 banorë/km2
Gjeografia
Zona kohore UTC+4
Të dhëna të tjera
Targa e automjeteve 01
Kodi sipas ISO RU-AD
Faqja Zyrtare www.adygheya.ru
Harta e Adigjesë

Adigjeja ose Adygea, zyrtarisht Republika e Adigjesë (rusisht : Респу́блика Адыге́я, Rjispubljikë Adijgjeja, adigjeisht : Адыгэ Республик, Adyge Respublik) është republikë anëtare e Federatës Ruse, e ndodhur në veri të Kaukazit.

Adigjea është e rrethuar tërësisht nga Krahina e Krasnodarit dhe ka sipërfaqe prej 7.600 km² me popullsi prej gati 450 mijë banorëve. Kryeqytet është majkopi.

U krijua më 27 korrik 1922 si Provinca Autonome Adigjease (Çerkeze) në departamentin e Maikop dhe Ekaterinodarit të provincës Kuban-Deti i Zi.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pjesa veriore e republikës është fushore, ndërsa pjesa jugore përbëhet nga kodra dhe nga malet e Kaukazit të madh. Rreth 40% e territorit është e mbuluar me pyje, kryesisht gjetherënës (ahu, lisi, shkoza, panja). Klima e republikës është karakterizuar si mesatarisht e ngrohtë, me një temperaturë mesatare në janar -2 °C, në korrik 28 °C. Reshjet është rreth 700mm në vit. Lumenjtë kryesorë janë Kubanj, Llaba, Bjellaja.