Kalmikia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Republika e Kalmikisë
Респу́блика Калмы́кия (rusisht)
Хальмг Таңһч (kalmikisht)
Republikë e Rusisë
Emblema_figura
Emblema e Kalmikisë

Flamuri i Kalmikisë
Administrimi Politik
Qarku federal Jugor
Rajoni ekonomik Vollga
Kryeqyteti Elista
Krijimi 29 korrik 1958
Qeverisja
Kreu i Republikës Batu Hakisov
Trupi Ligjvënës Hurali i Popullit
Sipërfaqja
Sipërfaqja 76,100 km2
Renditja në Rusi: e 41-ta
Popullsia
Popullsia 275,413 (2018) banorë
Renditja në Rusi: e 78-ta
Dendësia 3.8 banorë/km2
Gjeografia
Zona kohore UTC+3 (MSK)
Të dhëna të tjera
Targa e automjeteve 08
Kodi sipas ISO RU-KL
Faqja Zyrtare www.glava.region08.ru

Kalmikia' (rusisht: Калмы́кия, Kalmykiya, kalmikisht: Хальмг, Haľmg) zyrtarisht Republika e Kalmikisë (rusisht: Респу́блика Калмы́кия, Respublika Kalmykiya, kalmikisht: Хальмг Таңһч, Haľmg Tañğç) është republikë anëtare e Federatës Ruse.

Ndodhet drejtpërdrejt në veri të Kaukazit të VeriutEvropën Lindore. Kryeqyteti i republikës është Elista, i cili ka fituar një reputacion ndërkombëtar për garat ndërkombëtare të shahut. Republika është shtëpia e kalmikëve, një popull me origjinë mongole dhe kryesisht me besim budist, duke e bërë Kalmikinë të jetë rajoni i vetëm në Evropë ku Budizmi është feja më e praktikuar.>[1] Që nga regjistrimi i vitit 2010, popullsia e tij ishte 289,481.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Harta e Republikës së Kalmikisë

Republika është e vendosur në pjesën jugperëndimore të Rusisë Evropiane. Duke qenë vetëm në veri të Kaukazit të Veriut, ai kufizohet me Oblastin Volgograd në veriperëndim dhe veri, Oblastin Astrahan në veri dhe lindje, Dagestanin në jug, Stavropol Krai në jugperëndim dhe me Oblastin Rostov në perëndim. Ajo lahet nga Deti Kaspik në juglindje.

Një pjesë e vogël e lumit të Vollgës rrjedh përmes Kalmykisë lindore. Lumenj të tjerë të mëdhenj përfshijnë Yegorlyk, Kuma dhe Manych. Liqeni Manych-Gudilo është liqeni më i madh; liqene të tjerë me rëndësi përfshijnë liqenet Sarpa dhe Tsagan-Hak. Në të gjitha, megjithatë, Kalmikia posedon disa liqene.

Burimet natyrore të Kalmykia përfshijnë qymyr, naftë dhe gaz natyror.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Temperatura mesatare e janarit është −5 ° C dhe temperatura mesatare e korrikut është 24 ° C. Reshjet mesatare vjetore variojnë nga 170 milimetra në lindje të republikës në 400 milimetra në perëndim. Qyteti i vogël i Utta është vendi më i nxehtë në Rusi. Më 12 korrik 2010, gjatë një vale të konsiderueshme të nxehtësisë që preku të gjithë Rusinë, u vu re një temperaturë rekord e lartë e të gjitha kohërave në 45.4 ° C.

Ndarjet administrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Republika e Sahasë është e ndarë administrativisht në 13 distrikte, 3 qytete/qyteze dhe 111 administrata rurale.

Feja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Budizmi tibetian është feja tradicionale dhe më e popullarizuar midis kalmikëve, ndërsa rusët në vend praktikojnë kryesisht ortodoksinë ruse. Një pakicë e kalmikëve praktikojnë shamanizëm para-budist ose Tengrizëm (një ringjallje bashkëkohore e feve shamanike turkike dhe mongolike). Shumë njerëz janë të pa shoqëruar dhe jo fetarë.

Sipas një sondazhi të vitit 2012, 47.6% e popullsisë së Kalmikisë i përmbahen Budizmit, 18% Kishës Ortodokse Ruse, 4% Islamit, 3% Tengrizmit ose Shamanizmit, 1% janë të krishterë të pa shoqëruar ose besimtarë të krishterë ortodoksë që nuk i përkasin një kishe ose janë anëtarë të kishave ortodokse jo-ruse, 0.4% u përmbahen formave të hinduizmit dhe 9.0% ndjekin fetë e tjera ose nuk i dhanë përgjigje sondazhit. Për më tepër, 13% e popullsisë deklaruan se ishin "shpirtërorë, por jo fetarë" dhe 13% të tjerë ishin ateist.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kalmikia ka një sektor të zhvilluar bujqësor. Industri të tjera të zhvilluara përfshijnë industritë e përpunimit të ushqimit dhe naftës dhe gazit.

Meqenëse pjesa më e madhe e Kalmikisë është e thatë, ujitja është e nevojshme për bujqësinë. Skema e Ujitjes Chernye Zemli (Черноземельская оросительная система) në Kalmikinë Jugore merr ujë nga lumenjtë kaukazian Terek dhe Kuma përmes një zinxhiri kanalesh: uji rrjedh nga Terek në Kuma përmes Kanalit Terek-Kuma, pastaj në Rezervuarin e Chogray në lumin Manych Lindor përmes Kanalit Kuma-Manych dhe së fundmi në stepat e Kalmykia mbi Kanalin Kryesor Chernye Zemli, i ndërtuar në vitet 1970.

Qeveria e Kalmikisë shpenzon rreth 100 milion dollarë në vit. Prodhimi i tij vjetor i naftës është rreth 200,000 tonë metrikë

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Brendan, Koerner. "How Buddhism Got to Russia" (në anglisht). The Slate Group. Marrë më 18 janar 2016.