Osetia veriore-Alania

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Osetia e Veriut-Alania
Республика Северная Осетия-Алания (rusisht)
Republikë e Rusisë
Emblema_figura
Emblema e Osetisë

Flamuri i Osetisë
Administrimi Politik
Qarku federal Kaukazi Verior
Rajoni ekonomik Kaukazi Verior
Kryeqyteti Vladikavkaz
Krijimi 5 dhjetor 1936
Qeverisja
Kreu i Republikës Vyacheslav Bitarov[1]
Sipërfaqja
Sipërfaqja 7987 km2
Renditja në Rusi: e 80-ta
Popullsia
Popullsia 703,262 (2017) banorë
Renditja në Rusi: e 65-ta
Dendësia 88,05 banorë/km2
Gjeografia
Zona kohore MSK (UTC+3)
Të dhëna të tjera
Targa e automjeteve 15
Kodi sipas ISO RU-SE
Faqja Zyrtare www.rso-a.ru

Osetia e Veriut-Alania (Rusisht: Республика Северная Осетия-Алания; Osetisht: Республикӕ Цӕгат Ирыстон-Алани) është republikë anëtare e Federatës Ruse. Sipas regjistrimit të popullsisë më 2017, republika ka pasur 703,262 banorë. Kryeqyteti i saj është qyteti i Vladikavkazit.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Republika ndodhet në Kaukazin Verior. 22% i territorit të republikës është me pyje.

Lumenjtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lumenjtë më të mëdhenj janë:

Malet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të gjithë malet që ndodhen në republikë janë pjesë të Kaukazit. Mali Kazbek është pika më e lartë (5,033 m), me Malin Dzhimara e cila është e dyta me lartësi (4,780 m).

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Temperatura mesatare në muajin janar është −5 °C, ndërsa në muajin korrik është +24 °C.

Gjuha[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Osetia e Veriut ka dy gjuhë zyrtare - Rusishten, e cila është zyrtare në krejt territoret ruse dhe Osetishten është gjuhë indo-evropiane.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Official website of the Head of the Republic of North Ossetia–Alania. Vyacheslav Zelimkhanovich Bitarov, Acting Head of the Republic of North Ossetia-Alania