Jump to content

Mari El

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Republika e Mari Elit
Респу́блика Мари́й Эл (rusisht)
Republikë e Rusisë
Emblema_figura
Emblema e Mari Elit

Flamuri i Mari Elit
Administrimi Politik
Qarku federal Vollga
Rajoni ekonomik Vollga-Vjatka
Kryeqyteti Joshkar-Olla
Krijimi 5 dhjetor 1936
Qeverisja
Kreu i Republikës Aleksander Jevstifejev
Trupi Ligjvënës Asambleja Shtetërore)
Sipërfaqja
Sipërfaqja 23,200 km2
Renditja në Rusi: i 72-ti
Popullsia
Popullsia 682,333 (2018) banorë
Renditja në Rusi: i 65-ti
Dendësia 30 banorë/km2
Gjeografia
Zona kohore UTC+3 (MSK)
Të dhëna të tjera
Targa e automjeteve 12
Kodi sipas ISO RU-ME
Faqja Zyrtare www.baskortostan.ru

Republika e Mari Elit (Rusisht: Респу́блика Мари́й Эл, Respublika Mariy El), është subjekt federal i Rusisë. Gjendet gjeografikisht në rajonin e Rusisë Evropiane të vendit, përgjatë bregut verior të lumit Vollga, dhe është administrativisht pjesë e Distriktit Federal të Vollgës. Sipas regjistrimit të popullsisë më 2010, Republika Mari El ka një popullsi prej 696.459.

Mari El është një nga republikat etnike të Rusisë, kryesisht përfaqëson popullin indigjen Mari, një grup etnik fino-ugrike që ka jetuar tradicionalisht përgjatë lumit Vollga dhe lumit Kama. Pjesa më e madhe e popullsisë së Republikës janë rusë etnikë (47.4%) dhe Mari (43.9%), me pakicë të popullatës tatare dhe çuvashe. Gjuhët zyrtare të Mari El janë rusishtja dhe gjuha Mari. Mari El kufizohet me Oblastin Nizhny Novgorod në perëndim, Oblastin Kirov në veri, Republikën e Tataristanit në lindje dhe Republikën e Çuvashisë në jug.