Makaku japonez

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Makaku japonez
Një nënë makaku japoneze duke pastruar të voglin e saj
Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor
Mbretëria:
Filumi:
Klasa:
Rendi:
Infrarendi:
Familja:
Gjinia:
Makaka
Lloji:
M. fuscata

Blyth, 1875[1]
Nënllojet

Macaca fuscata fuscata
Macaca fuscata yakui

Gama e makakut japonez

Makaku japonez (Macaca fuscata), i njohur gjithashtu si majmuni i borës, është një lloj tokësore majmunësh e Botës së Vjetër që është vendase në Japoni. Ata marrin emrin e tyre "majmun dëbore" sepse disa jetojnë në zona ku bora mbulon tokën për muaj me radhë çdo vit - asnjë primate tjetër jo-njerëzor nuk jeton më në veri, dhe as nuk jeton në një klimë më të ftohtë.[2] Individët kanë lesh gri kafe, fytyra të kuqe rozë dhe bishta të shkurtër. Njihen dy nënlloje.[3]

Në Japoni, specia njihet si Nihonzaru (ニホンザル, një kombinim i Nihon 日本 "Japoni" + saru 猿 "majmuni") për ta dalluar atë nga primatët e tjerë, por makaku japoneze është shumë i njohur në Japoni, kështu që kur njerëzit japonezë thjesht thonë saru, ata zakonisht kanë në mendje makakun japonez.

Karakteristikat fizike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kafka e makakës japoneze

Meshkujt peshojnë mesatarisht 11.3 kg, ndërsa femrat mesatarisht 8.4 kg.[4] Makaket nga zonat më të ftohta priren të peshojnë më shumë sesa ato nga zonat e ngrohta..[5] Gjatësia mesatare e meshkujve është 57.01 cm dhe gjatësia mesatare e femrave është 52.28 cm.[4] Madhësia e trurit të tyre është rreth 95 g. Makakët japonezë kanë trungje të shkurtër për bishtat që mesatarisht 92.51 mm te meshkujt dhe 79.08 mm te femrat.[5] Makaka ka një fytyrë rozë dhe të pasme.[6] Pjesa tjetër e trupit është e mbuluar me flokë ngjyrë kafe ose gri.[4] Veshja e makakës është përshtatur mirë me të ftohtin dhe trashësia e saj rritet kur temperaturat zvogëlohen. Makaka mund të përballet me temperatura të ulta −20 ° C.[7]

Makakët kryesisht lëvizin në të katër anët. Ato janë gjysmë tokësore, me femrat që kalojnë më shumë kohë në pemë dhe meshkujt që kalojnë më shumë kohë në tokë. Makakët dihet se kërcejnë. Ata janë gjithashtu notues të shkëlqyeshëm dhe është raportuar të notojnë mbi gjysmë kilometri.[4][8] Jetëgjatësia është në fund të lartë të asaj që është tipike për makaka, deri në 28 vjet për meshkujt dhe deri në 32 vjet për femrat.[9]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Blyth, Edward (1875). "Catalogue of the Mammals and Birds of Burma". The Journal of the Asiatic Society of Bengal (në anglisht) (II. Extra Number): 6.
  2. ^ Jigokudani Monkey Park, Nagano: Explore the Heart of Japan
  3. ^ Mammal Species of the World: A Taxonomic and Geographic Reference
  4. ^ a b c d Fooden J, Aimi M. (2005) "Systematic review of Japanese macaques, Macaca fuscata (Gray, 1870) ". Fieldiana: Zoology 104:1-200.
  5. ^ a b Hamada Y, Watanabe T, Iwamoto M. (1996) "Morphological variations among local populations of Japanese macaque (Macaca fuscata) ". In: Shotake T, Wada K, editors. Variations in the Asian macaques. Tokyo: Tokai Univ Pr. pp. 97–115.
  6. ^ Rowe N. (1996) The pictorial guide to the living primates. East Hampton (NY): Pogonias Pr. pp. 124–5.
  7. ^ Hori T, Nakayama T, Tokura H, Hara F, Suzuki M. (1977) "Thermoregulation of the Japanese macaque living in a snowy mountain area". Jap J Physiol 27:305–19.
  8. ^ Takahata Y, Suzuki S, Agetsuma N, Okayasu N, Sugiura H, Takahashi H, Yamagiwa J, Izawa K, Furuichi T, Hill DA, Maruhashi T, Saito C, Sato S, Sprague DS. (1998) "Reproduction of wild Japanese macaque females of Yakushima and Kinkazan islands: a preliminary report". Primates 39(3):339-349.
  9. ^ Nakamichi M, Kojima Y, Itoigawa N, Imakawa S, Machida S. (1995) "Interactions among adult males and females before and after the death of the alpha male in a free-ranging troop of Japanese macaques". Primates 36(3):385–96.