Makinat SIN

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Sin Cars është një prodhues bullgar i supermakinave me qendër në Bullgari dhe Gjermani . [1]

Sin S1 në Geneva Motor Show 2018

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fondacioni dhe planet e ardhshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

SIN Cars u themelua si SIN Cars Limited nga inxhinieri dhe shoferi bullgar Rosen Daskalov në Britaninë e Madhe në vitin 2012. Në vitin 2015, kompania filloi prodhimin e supermakinave sportive juridike rrugore Sin R1. Ky automjet përmban një motor V8 6.2 litra, duke prodhuar 444 bp dhe mund të arrijë 62 mph në 3.5 sekonda. Kompania zhvendosi selinë e saj në Mynih, Gjermani dhe më në fund në Ruse, Bullgari . [2]

Në Nëntor 2018 ajo njoftoi planet për të financuar zgjerimin në tregun e makinave elektrike me Daskalov duke thënë "Qëllimi ynë është të shesim një makinë të vogël multifunksionale të qytetit e cila do të përdoret për dërgesat ndërlidhëse, shërbimet taksi, transportin. Qytetet evropiane kanë nevojë për këtë lloj transporti. Qendrat e qytetit së shpejti do të mbyllen për veturat me naftë. Kina është larg, dhe ne mund të ofrojmë një cilësi më të mirë ". [3]

Seri garash[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

SIN hyri në Serinë Evropiane GT4 për sezonin 2015 me modelin e specifikuar Sin R1 GT4. Sofia Car Motorsport përfundoi në vendin e 8-të në renditjen e fundit.

Për vitin 2016, skuadra Racers Edge Motorsports iu bashkua Pirelli World Challenge duke përdorur specifikimet SIN R1 GT4 për sezonin.

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ 2015 Sin R1 - prices, specification and pictures
  2. ^ Corvette-Powered Sin R1 Road Car Enters Production
  3. ^ Bulgarian racing-car maker eyes IPO to begin EV push[lidhje e vdekur]