Jump to content

Makita

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Logo e Makita.

Makita Corporation (Japonisht: 株式会社マキタ, kabushiki gaisha Makita) (TYO: 6586) është një prodhues japonez i veglave elektrike. E themeluar më 21 mars 1915, ajo është e vendosur në Anjō, Japoni dhe operon fabrika në Brazil, Kinë, Japoni, Meksikë, Rumani, Mbretërinë e Bashkuar, Gjermani, Emiratet e Bashkuara Arabe, Tajlandë, Kanada dhe Shtetet e Bashkuara. Shitjet vjetore ishin ekuivalente me 3.1 miliardë dollarë në 2012.[1][2]

  1. ^ "Profile". Makita. 2019-03-31. Marrë më 2019-08-14. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "A Global Brand". Makita. Arkivuar nga origjinali më 20 shtator 2020. Marrë më 2019-08-14. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)