Jump to content

Malet Apallaçe

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
shtrirja gjeografike e Apallaqeve
Apallaqet në karolinen veriore

Appalachian Mountains (shqip: Malet Apallaçe) janë vargmale në pjesën lindore të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Këta vargmale kryesisht shtrihen në SHBA dhe në pjesën jugore të Kanadasë, dhe kështu formojnë një zinxhir malor me gjatësi 2400 km nga ishulli Njufaundlend kah juglindja deri te pjesa qendrore e Alabamës. Ky system malor është i ndarë në një seri të maleve të veçanta me lartësi mesatare prej 900 metra. maja më e lartë e këtyre maleve është Maunt Michel me 2 037 metra e cila është pika më e lartë në SHBA në anën lindore të lumit Misisipi.

 Commons: Appalachian Mountains – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale