Malet Asterousia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Malet Asterousia janë vargmale në Kretën jugore që ndan Rrafshin e Mesarës nga deti Libian.[1] Dëshmitë e kulturave antike të Kretës janë gjetur në gërmimet e kryera brenda vendeve të përfshira në këtë vargmal; për më tepër, një nga vendet më të rëndësishme Minoan në Kretë është gërmuar në Phaistos aty pranë në veri; me sa duket, pallati Phaistos ishte krijuar për të lejuar pamje nga fusha e gjerë Mesara dhe Malet Asterousi.[2] Një emër i mëtejshëm historik për këtë varg raportohet nga Encyclopædia Britannica si Vargmali i Kofinos, i quajtur pas majës më të lartë të Asteroussia, Kofinas (1231m).[3]

Malet Asterousia
Asterousia Mountains 02.jpg
Malet Asterousia, Kretë
Highest point
Peak Stampa:If first display both
Elevation 1,231 m (4,039 ft)Stampa:If last display both
Prominence Stampa:If first display both
Parent peak Stampa:If first display both
Isolation Stampa:If first display bothStampa:If last display both
Listing Stampa:If first display both
Dimensions
Length Stampa:If first display both
Width Stampa:If first display both
Area Stampa:If first display both
Volume Stampa:If first display both
Naming
Geography
Location Kretë
Geology
Mountain type Vargmale
Climbing
_BLANK_

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Asterousia Mountains". Encyclopædia Britannica. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ C.Michael Hogan, Phaistos Fieldnotes, The Modern Antiquarian (2007)
  3. ^ Administrator. "Asterousia Mountains". cretanbeaches.com. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]

34°58′V 25°05′L / 34.967°V 25.083°L / 34.967; 25.083