Mali Asama

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Mali Asama (浅 间 山 Asama-yama?) Është një vullkan aktiv kompleks në Honshun qendrore, në ishullin kryesor të Japonisë. Eshtë Vullkan më aktiv në Honshu. Agjencia Meteorologjike Japoneze e klasifikon malin Asama si radhës A.[1] Ai lartohet 2.568 metra mbi nivelin e detit në kufirin e prefekturave Gunma dhe Nagano. Ai është një nga 100 malet më të famshme në Japoni.

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "List of Active Volcanoes in Japan". Quaternary Volcanoes in Japan. Geological Survey of Japan, AIST. 2006. Arkivuar nga origjinali më 9 dhjetor 2012. Marrë më 2009-02-03. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)