Jump to content

Mali i Koritnikut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Koritniku
Koritniku nga Pashtriku
Pika më e lartë
MajaMaja e Pikëllimës
Ngritja2,393 m (7,851 ft)
Gjeografia
Mali i Koritnikut is located in Earth
Mali i Koritnikut
Mali i Koritnikut (Earth)
ShtetetShqipëria Shqipëria dhe Kosova Kosova

Korintiku është një mal[1] në vargmalin e Korabit, në rrethin e Kukësit, me lartësi 2396 m. Shtrihet në skajin më verilindor të vargut, midis pellgut të Kukësit e luginës së Drinit të Bardhë në veriperëndim dhe luginës së përroit të Orgjostit në juglindje. Në verilindje përfundon në pellgun e Prizrenit, kurse në jugperëndim gryka e lumit të Lumës e ndan me malin e Gjallicës. Korintiku ka formë të përzgjatur verilindore-jugperëndimore 15 km. Në pjesën kulmore të tij gjenden dy cirqe akullnajore (i Beljes dhe i Praces, jashtë kufirit). Bimësia përfaqësohet kryesisht nga zona e dushkut, e ahut dhe e pishës.[2] [3]

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Mali i Koritnikut – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Mali i Koritnikut - Kosovë (mapcarta)". Arkivuar nga origjinali më 8 janar 2020. Marrë më 27 gusht 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Mali i Koritnikut - Kosovë (Geographic names)
  3. ^ Mali i Koritnikut - Kosovë (Geonames)