Mantinea

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Mantineia (gjithashtu Mantinea edhe koine greqisht Ἀντιγόνεια Antigoneia ) ishte një qytet në Arkadinë e lashtë, Greqi, i cili ishte vendi i dy betejave të rëndësishme në historinë klasike greke .

Në kohët moderne është një ish komunë në Arkadia, Peloponez, Greqi . Që nga reforma e qeverisjes vendore të vitit 2011 është pjesë e bashkisë Tripoli, njësi bashkiake e së cilës. [1] Selia e tij ishte fshati Nestani (pop. 486 në 2011). Ndodhet në pjesën verilindore të Arkadisë. Njësia bashkiake ka një sipërfaqe trualli prej 205.393 km 2 [2] dhe një popullsi prej 2114 banorësh. Qytetet e tjera më të mëdha të tij janë Artemisio, Loukas dhe Kapsas .

Nëndarjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Njësia bashkiake Mantineia ndahet në bashkësitë e mëposhtme (fshatrat përbërës në kllapa):

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "ΦΕΚ B 1292/2010, Kallikratis reform municipalities" (në greqisht). Government Gazette.
  2. ^ "Population & housing census 2001 (incl. area and average elevation)" (PDF) (në greqisht). National Statistical Service of Greece. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 2015-09-21.
  3. ^ Hodkinson, Stephen; Hodkinson, Hilary (1981). "Mantineia and the Mantinike: Settlement and Society in a Greek Polis". The Annual of the British School at Athens. 76: 243. doi:10.1017/S0068245400019547. ISSN 0068-2454. JSTOR 30103036. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)