Margot Fonteyn

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dame Margot Fonteyn, DBE
Margot Fonteyn in the 1960s
U lind në
Margaret Evelyn Hookham

(1919-05-18)18 maj 1919
Reigate, Surrey, Angli, BM
VdiqGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
Panama City, Panama
Kombësiabritanike
Profesionibalerinë
Njohur përbalet
TitulliPrima ballerina assoluta

Dame Margot Fonteyn de Arias, DBE (18 maj 1919 - 21 shkurt 1991), ishte një balerinë angleze[1]. Ajo konsiderohet si një nga kërcimtaret më të mëdha të baletit klasik të të gjitha kohërave. Ajo kaloi gjithë karrierën e saj si një balerin me The Royal Ballet, eventualisht duke u emëruar Prima Ballerina Assoluta e kompanisë nga Queen Elizabeth II.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fonteyn lindi me emrin Margaret Evelyn Hookham më 18 maj 1919 në Reigate, Surrey nga një baba britanik dhe nënë gjysëm-irlandeze gjysëm-braziliane. Babai i nënës së saj ishte Antonio Fontes, një industrialist brazilian. Në fillimet e hershme të karrierës Margaret transformoj "Fontes" në "Fonteyn" (një mbiemër që vëllai i saj e përshtati) dhe emri Margaret në Margot. Në mesin e familjes të babait kishte njerëz në letërsi dhe muzikë, por babai i sa ishte inxhinier.[2]

Në moshën katër vjeç, nëna e saj e regjistroj në kursin e baletit me vëllain e saj më të madh. Më moshën 8 vjeç, Margot bëri një udhëtim të gjatë për në Kinë me nenën dhe babain e saj, që ishin punësuar në një kompani duhani atje; vëllai i saj Felix mbati në Britani dhe vazhdoi shkollën e tij. Për gjashtë vite Margot jetoi Tientsin, pastaj Shanghai, ku ajo studioj baletin me mësuesin George Goncharov, një emigrant nga rus. Nëna e saj e solli atë në Londër kur ajo ishte 14 vjeç, për të vazhduar karrierën në balet. Duke vazhduar të punojë në Shanghai, babai i saj ishte internuar gjatë Luftës së II botërore nga pushtuesit japonez.[3]

Partneri në skenë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Trashëgimia dhe nderimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Obituary Variety, 25 February 1991.
  2. ^ Fonteyn, Margot. Autobiography (New York: Alfred A. Knopf 1976), pp. 3–4, 50..
  3. ^ Autobiography (1976), pp. 14, 17–18, 22–32, 84, 30–31.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]