Marihuana në Shqipëri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Perdorimi kanabisit në Shqipëri është i paligjshem, por kultivimi i drogës është mjaft i larte.

Trafikimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Trafikimi i drogës parë u bë një shqetësim i madh në Shqipëri në vitet e 1990-ta, në atë periudhë kanabis kultivimin e cila fillimisht ishte e përqendruar në jug u bë më e përhapura. Alabanian kanabis të prodhimit është i mjaftueshëm për të përmbushur kërkesën lokale dhe gjithashtu të eksportit në fusha të tjera, edhe pse vendi vazhdon të importojë disa hashash nëpër Turqi.[1]

Në mesin e viteve 2000, 77% e kanabisit në Itali origjinën në Shqipëri.[2] e vitit 2009 raporti, megjithatë, vihet re një ulje në domethënien shqiptare kanabis eksporteve, dhe që të kapura shqiptare bimor kanabis kishte "bërë shumë të rralla në pesë vitet e fundit."[3]

Zbatimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2012 Shqipëria sekuestruar 21.2 metrik ton kanabis, gati dyfishi i shumës konfiskuar në vitin 2011.[4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Cyrille Fijnaut; Letizia Paoli (21 janar 2007). Organised Crime in Europe: Concepts, Patterns and Control Policies in the European Union and Beyond. Springer Science & Business Media. fq. 553–. ISBN 978-1-4020-2765-9. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ 2006 World Drug Report: Analysis. United Nations Publications. 1 janar 2006. fq. 2095–. ISBN 978-92-1-148214-0. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
  3. ^ World Drug Report 2009. United Nations Publications. 30 qershor 2009. fq. 96–. ISBN 978-92-1-148240-9. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
  4. ^ "Report Says Albania Cannabis Growth Mounting". Balkan Insight. Marrë më 2016-11-28. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)