Marija Alexandrowna Bolschanina

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Marija Alexandrowna Bolschanina
U lind në(1898-09-02)2 Shtator, 1898
Tomsk
Vdiq28 Mars 1984 (85 vjeç)
Tomsk
ShtetësiaBashkimi Sovjetik
Punësimifizikane

Marija Alexandrowna Bolschanina (2 shtator, 1898 - 28 mars 1984) ishte një fizikane, shkencëtare e materialeve dhe ligjëruese universitare nga Bashkimi Sovjetik.[1][2]

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Marija Alexandrowna Bolschanina lindi në vitin 1898, në Tomsk. Bolshmana u rrit në një familje borgjeze së bashku me katër motra dhe një vëlla. Në vitin 1915 u diplomua nga Gjimnazi i Vajzave Tomsk Mariinskaya me një medalje të artë. Më pas ajo filloi të studionte fizikën në Universitetin e Tomsk (TGU), ku u diplomua në vitin 1922 pas Luftës së Parë Botërore, Revolucionit të Shkurtit, Revolucionit të Tetorit 1917 dhe Luftës Civile të Rusisë me pushtimin e Tomsk nga Ushtria e Bardhë e Admiral Koltschak dhe Fitorja e Ushtrisë së Kuqe. Që në fillim të vitit 1920, ajo jeçte mësim në RABFak të TGU.

Vdiq më 28 mars 1984, në Tomsk

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Tomsk State University Professors Gallery: BOLSHANINA Mariya Aleksandrovna Arkivuar 16 shtator 2017 tek Wayback Machine (abgerufen am 21. Januar 2017).
  2. ^ Mariya Aleksandrovna Bol'shanina (on her 75th birthday). Soviet Physics Journal. 1973. fq. 1483–1484. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)