Marina Malazeze

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Marina Malazeze
Montenegrin Navy coat of arms.png

Stema e Forcave Detare Malazeze
Aktive 2006
Shteti Mali i Zi Mali i Zi
Pjesë e Ushtrisë së Malit të Zi
Komandantët
Kapiten Darko Vuković
Stema
Flamuri detar i kiçit Flag of the Navy of Montenegro.svg
Flamuri detar i bashit Naval Jack of Montenegro.svg
Anija patrolluese 34, fregatë e klasit Kotor.

Forcat Detare Malazeze (mal. Mornarica Vojske Crne Gore) janë degë e Ushtrisë së Malit të Zi.

Forcat Detare Malazeze janë formuar në vitin 2006 pas shkëputjes së Malit të Zi nga Bashkimi Shtetëror i Serbisë dhe Malit të Zi. Pothuajse i gjithë arsenali i forcave detare të forcave të armatosura të Bashkimit Shtetëror i takoi Malit të Zi për shkak se i gjithë bregdeti i takoi Malit të Zi.

Njësitë dhe struktura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Mornarica Crne Gore.png Forcat detare (mal. Mornarica)
  • Forcat detare sipërfaqësore (mal.: Površinske pomorske snage)
   • Patrolni Brod 33.png Anija patrolluese 33 (mal. Patrolni Brod 33)
   • Patrolni Brod 34.png Anija patrolluese 34 (mal. Patrolni Brod 34)
   • Odred za spašavanje.png Detashmenti për shpëtim (mal. Odred za spašavanje)
  • Forcat për mbikëqyrje (Montenegrin: Snage za osmatranje)
   • Odred za nadzor mora.png Detashmenti për kontollin e detit (mal. Odred za nadzor mora)
  • Forcat speciale (mal. Specijalne snage)
   • Pomorski odred.png Detashmenti detar (mal. Pomorski odred)
  • Školski Brod "Jadran".png Anija për tranjim "Jadran" (mal. Školski Brod "Jadran")
  • Vod za opsluživanje.png Toga për shërbim (mal. Vod za opsluživanje)

Bazat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Baza detare e Tivarit (Tivar)
Baza "Pero Ćetković" (Tivar)
Baza e Pristanit (Herceg Novi)

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]