Jump to content

Mark Johnson

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë


Mark Johnson
Johnson në vitin 2009
U lind në
Mark Johnson

(1945-12-27)dhjetor 27, 1945
Shtetësiaamerikan
Profesioniproducent filmi, producent televiziv
ÇmimetFilmi më i mirë (Çmimi Oscar)

Mark Johnson (lindur më (1945-12-27)27 dhjetor, 1945) është një producent amerikan. Johnson fitoi Çmimin Oskar e filmit më të mirë për prodhimin e filmit Rain Man.

Johnson u lind në Uashington D.C., i biri i Dorothy (më përpara King), agjente e patundshmërisë, dhe Emery Johnson-it, që punoi në fushën e ngarkesave ajrore.[1] Ai diplomoi nga Universiteti i Virgjinisë në vitin 1971.[2]

Johnson u përfshi për herë të parë në shoubiznes në vitin 1965, si aktor në rolin e deputetit të sherifit në filmin Brandy, me regji të Jose Luis Borau{{. Ai kaloi dhjetë vite të rinisë së tij në Spanjë, ku punoi si një aktor shtesë në filma si Nicholas and Alexandra, dhe Dr. Zhivago. Përvojat e tij të hershme e çuan në role të vogla të aktrimit në filmin western Ride and Kill dhe në dramën The Thin Red Line. Pasi diplomoi në nivelin e parë universitar në Dramë tek Universiteti i Virgjinisë dhe një diplomë masteri të arteve në Universitetin e Ajouës, Johnson u shpërngul në Nju Jork.

  1. ^ "Mark Johnson Biography (1945-)" (në anglisht).
  2. ^ "Meet Mark Johnson, the UVA Alum Behind Some of Hollywood's Greatest Hits" (në anglisht). 9 nëntor 2017.