Mark Lucgjonaj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mark Lucgjonaj
U lind më30.08.1986
Titograd,Jugosllavi (Sot:Podgoricë,Mal i Zi)
KombësiaShqiptarë
Gjinitë letrarePoezi

Mark Lucgjonaj (30.08.1986) është shkrimtar shqiptar dhe profesor i gjuhës dhe letersisë shqipe.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mark Lucgjonaj lindi në Titograd (Podgoricën e sotme), në Tuz perfundoi arsimimin e mesëm. Studimet universitare i perfundoi në Prishtinë pran Fakultetit Filologjik në degën Gjuhë shqipe dhe letërsi. Studimet pasuniversitare i përfundoi në Universitetin "Luigj Gurakuqi" në Shkodër në drejtimin shkencor Etnologji dhe letërsi ku mbrojti temën me titull: "Demitizimi i jetës malësore në veprimtarinë letrare të Nokë Sinishtajt". Aktualisht vazhdon studimet pranë Kolegjit "Victory" në Prishtinë, dega Mardhënie Ndërkombëtare dhe Diplomaci. Ka botuar kryesisht në revista të ndryshme shkrime publicistike dhe analiza letrare. Përmbledhja poetike "Zhurma e Mendimeve" është libri i parë i botuar.[1]

Burim i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ https://www.goodreads.com/book/show/22478153-zhurma-e-mendimeve?ac=1

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zhurma e Mendimeve