Marrëdhëniet mes Bullgarisë dhe Malit të Zi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Marrëdhëniet bullgaro-malazeze janë marrëdhënie të jashtme midis Bullgarisë dhe Malit të Zi.

Marrëdhëniet midis të dy shteteve u vendosën fillimisht në vitin 1896, ndërsa Mali i Zi kishte qenë një mbretëri dhe Bullgaria kishte ushtruar status të veçantë vetëqeverisës ndërsa nominalisht ishte pjesë e Perandorisë Osmane. Bullgaria njohu Malin e Zi më 12 qershor 2006. Vendet moderne vendosën marrëdhënie diplomatike më 2 gusht 2006. Të dy vendet janë anëtarë të plota të Këshillit të Evropës dhe të NATO-s . Bullgaria është anëtare e BE-së ndërsa Mali i Zi është kandidat për në BE .

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]