Jump to content

Martin J. Ball

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Martin Ball
U lind në (1951-02-23) 23 shkurt 1951 (73 vjeç)
Tywyn, Uells
Faqja në rrjetmartinjball.webs.com

Martin J. Ball është Profesor Nderi i gjuhësisë në Universitetin Bangor në Uells.[1] Deri në gusht të vitit 2017 ishte profesor i Patologjisë së të folurit-gjuhës (Gjuhësi klinike dhe fonetikë) në Universitetin Linköping në Suedi.[2] Ai ka shtetësi të dyfishtë MB-SHBA. Që nga qershori 2019 ai jeton në Cork, Irlandë.[3]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Martin J. Ball lindi në Tywyn, Merionethshire dhe jetoi në Llwyngwril derisa familja e tij u zhvendos në Angli në mesin e viteve 1950. Ai ka një vëlla, një motër më të madhe, Marinë.

Arsimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai ndoqi shkollën Exeter nga 1963 deri në 1970. Nga viti 1970 deri në vitin 1973 ai ishte universitar në Kolegjin Universitar të Uellsit të Veriut (tani Universiteti Bangor ), duke marrë një diplomë BA (Hons) në Anglisht dhe Gjuhësi. Në vitin 1976 ai mori titullin MA në Fonetikë dhe Gjuhësi nga Universiteti Essex. Në vitin 1981 ai mori një certifikatë në gjuhën Uellsisht si gjuhë e dytë nga Universiteti i Uellsit. Ai ishte një student i jashtëm i doktoraturës në University College Cardiff (tani Universiteti i Cardiff-it) nga 1980 deri në 1984, dhe u dha një doktoraturë në 1985. Në vitin 2015 iu dha doktoratura e lartë e D.Litt. nga Universiteti Bangor për një tezë nga botime në fushën e gjuhësisë klinike.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozicioni i tij i parë ishte për një vit kalendarik më 1977 si asistent lektor i gjuhësisë në Universitetin e Al Fateh në Sebha, Libi. Nga viti 1978 deri në vitin 1986 ai ishte Pedagog i Lartë i Gjuhësisë në Shkollën e Logopedisë në Cardiff, Instituti i Arsimit të Lartë South Glamorgan (tani Universiteti Metropolitan Cardiff). Ai ishte Pedagog i Lartë në Gjuhësi në Politeknikun e Uellsit (tani Universiteti i Uellsit të Jugut) nga 1987 deri në 1991. Në vitin 1991 ai u emërua në një pozicion në Universitetin Ulster, duke u promovuar në Reader në 1994 dhe Profesor në 1997.

Në vitin 1987 ai themeloi dhe redaktoi deri në fund të vitit 2020, revistën e Gjuhësisë dhe Fonetikës Klinike[4] dhe shërbeu si president i Shoqatës Ndërkombëtare të Fonetikës dhe Gjuhësisë Klinike (ICPLA[5]) midis 2000 dhe 2006. Ai është anëtar nderi i Kolegjit Mbretëror të Terapistëve të të Folurit dhe Gjuhës (Londër), i zgjedhur në vitin 2004. Në vitin 2014, ai u zgjodh anëtar i Shoqërisë së Mësuar të Uellsit.[6]

Profesor Ball ka botuar gjerësisht në fushat e gjuhësisë klinike dhe gjuhësisë kelte, duke përfshirë 35 libra, 50 kapituj librash dhe 100 artikuj në revista.

Nga mesi i viteve shtatëdhjetë, ai ishte një anëtar aktiv i Partisë Liberale GB, por që nga viti 2010 ka qenë anëtar i Plaid Cymru së bashku me anëtarësimin e Cymdeithas yr Iaith Cymraeg dhe Yes Cymru.

Publikime të zgjedhura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • (2021) Ball, M. J. (ed.) Manual of Clinical Phonetics. London Routledge.
 • (2019) Ball, M. J., Fletcher, P. and Crystal, D. (eds.) Grammatical Profiles: Further Languages of LARSP. Bristol: Multilingual Matters.
 • (2016) Ball, M. J. Principles of clinical phonology. Theoretical approaches. New York: Psychology Press.
 • (2016) Ball, M. J. and Müller, N. (eds.) Challenging sonority: Crosslinguistic evidence. Equinox Publishing (Sheffield).
 • (2010) Ball, M. J., Müller, N. and Rutter, B. Phonology for communication disorders. Hove: Psychology Press.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Staff | School of Languages, Literatures and Linguistics | Bangor University" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 19 tetor 2017. Marrë më 19 tetor 2017. {{cite web}}: |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)
 2. ^ "Personal - Medicinska fakulteten". Linköping University (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 24 shtator 2015. Marrë më 20 nëntor 2014. {{cite web}}: |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)
 3. ^ Ball, M. J. (14 prill 2019). "Martin J. Ball Curricul Vitae" (PDF). martinjball (në anglisht). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 6 mars 2021. Marrë më 20 mars 2023. {{cite web}}: |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)
 4. ^ "Editorial board". Taylor & Francis Online - Clinical Linguistics & Phonetics (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 21 shkurt 2022. Marrë më 17 dhjetor 2016.
 5. ^ "ICPLA - the international clinical phonetics and linguistics association" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 nëntor 2020. Marrë më 17 dhjetor 2016.
 6. ^ "Martin Ball". The Learned Society of Wales (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 10 maj 2017. Marrë më 17 dhjetor 2016.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Faqja e internetit [1]