Mary

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Mary
Qytet
noform
Xhami në Mary
Vendndodhja
Mary is located in Turkmenistani
Mary
Mary

Koordinatat: 37°36′V 61°51′L / 37.600°V 61.850°L / 37.600; 61.850

Administrimi
Shteti Flamuri Turkmenistani
Provinca Provinca Mary
Sipërfaqja dhe popullsia
Popullsia 92.290 banorë
Të dhëna të tjera
Verore UTC+5

Mary është qytet në Turkmenistan, ndodhet në një oazë në shkretëtirën Karakum afër qytetit antikë Merv. Mary ka pasur 92.290 banorë më 1989, ndërsa në vitin 1999, popullsia u rrit deri në 123.000 banorë.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]