Mary Ainsworth

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Mary Ainsworth
Psikolog Amerikan-Kanadez
Shekulli XX
Emri Mary Dinsmore Salter Ainsworth
Lindja 1 Dhjetor 1913
Vendlindja Grendale Ohio
Vdekja 21 Mars 1999
Interesimet Atashimi

Mary Ainsworth (1 Dhjetor 1913-21 Mars 1999), është psikologe zhvillimore amerikano-kanadeze e njohur për punimet e saja shkencore në atashimin e hershëm afektiv të foshnjave dhe për zhvillimin e teorisë së atashimit.