Mary Susan McIntosh

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Mary Susan McIntosh
Mary Susan McIntosh (square) (cropped).jpg
McIntosh në Nuffield College në vitin 1974
Lindi më 13 Mars 1936
Vendlindja Hampstead, North London
Vdiq më 5 Janar 2013 (76 vjeç)

Mary Susan McIntosh (13 Mars 1936 - 5 Janar 2013) ishte një sociologe britanike, feministe, aktiviste politike dhe aktiviste për të drejtat e lezbikeve dhe homoseksualëve në Mbretërinë e Bashkuar.

Jeta e hershme dhe edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mary Susan McIntosh u lind më 13 Mars të vitit 1936 në Hampstead, në veri të Londrës, e bija e Helena Agnes (Jenny) Britton dhe bashkëshorti i saj Albert William McIntosh, një biznesmen i lindur në Jedburgh dhe i diplomuar në Universitetin e Edinburgut, Profesor i parë i Marketingut në Shkollën e Biznesit të Londrës.[1] Të dy prindërit ishin socialistë, anëtarë të Klubit të vitit 1917 dhe më vonë Partisë Komuniste. Vëllai i saj më i madh, Andrew Robert McIntosh, ishte një politikan i punës dhe ministër i cili u krijua një koleg i jetës, Lord McIntosh i Haringey, në vitin 1982.[2]

McIntosh u arsimua në Shkollën High Wycombe për Vajzat dhe në Kolegjin St Anne, Oxford, ku lexoi Filozofinë, Politikën dhe Ekonominë.[3] Pasi u diplomua në vitin 1958, u zhvendos në Shtetet e Bashkuara ku punoi si studente e diplomuar dhe asistente në Departamentin e Sociologjisë në Universitetin e Kalifornisë, Berkeley.[4] Në vitin 1960, ajo u dëbua nga SHBA meqë foli kundër Komitetit të Veprimtarive "House Un-American Activities Committee]".[5]

Karriera Akademike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në kthimin e saj në Mbretërinë e Bashkuar, McIntosh punoi si studiuese për Zyrën e Shtëpisë nga viti 1961 deri në vitin 1963, para se të merrte postin e pedagoges në Sociologji në Universitetin e Leicesters prej vitit 1963 deri në vitin 1968. Më vonë punoi në Politeknikun e Borough nga viti 1968 deri në vitin 1972, dhe si një studiuese që studioi prostitucionin në Kolegjin Nuffield, Oksford, nga viti 1972 deri në vitin 1975.[6] Ajo u bashkua me Universitetin e Essex në vitin 1975 si ligjëruese në Departamentin e Sociologjisë. Ajo më vonë u bë kreu i parë femër i departamentit dhe mbeti në Universitet deri në pension në vitin 1996.[7] Gjatë gjithë karrierës së saj ajo mësoi një gamë të gjerë kursesh që mbulonin kriminologjinë, teorinë, sociologjinë, politikën sociale, familjen, studimet gjinore, feminizmin dhe marksizmin.[8]

Kërkim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kriminologjia dhe ndërtimi socialist[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hulumtimi më i hershëm i McIntosh ishte në fushën e kriminologjisë dhe sociologjisë së homoseksualitetit.[9] Në vitin 1968 ajo publikoi gazetën "Roli homoseksual" në gazetën "Problemet sociale".[10] Bazuar në një studim të meshkujve homoseksualë në Leicester dhe Londër, ky punim argumentonte se, në vend që të ishte një patologji psikiatrike ose klinike, homoseksualiteti dhe marrëdhëniet e gjinisë së njëjtë ishin të ndikuara nga faktorët historikë dhe kulturorë dhe se "homoseksualiteti" është një kategori sociale e imponuar detyrimisht në disa individë për qëllime të kontrollit shoqëror.[11] Ky artikull është përshkruar si vendimtar në formësimin e konstruksionizmit social,[12] një teori e zhvilluar më vonë dhe i atribuohet gjerësisht filozofit francez Michel Foucault.[13]

McIntosh kritikoi pikëpamjen ortodokse të kriminologjisë dhe në vitin 1967 u bë një nga bashkë-themelueset e Simpoziumit të Deviancës Kombëtare pas Konferencës së Tretë Kombëtare të Mësimit dhe Kërkimit mbi Kriminologjinë në Universitetin e Kembrixhit. Ndikuar nga qasjet sociologjike dhe ndërveprimi simbolik amerikan, Simpoziumi synonte të sfidonte ortodoksitë dominantë të krimit dhe devijimit dhe të nxiste qasje radikale dhe kritike ndaj kriminologjisë.[14]

Megjithëse McIntosh u largua nga fusha e kriminologjisë akademike në mesin e viteve 1970, ajo ishte anëtare e Komitetit Këshillues të Politikave në Komisionin e Rishikimit të Ligjit Penal nga viti 1976 deri në vitin 1985 i cili rishikoi legjislacionin në lidhje me veprat seksuale. Nëpërmjet këtij komiteti, ajo u përfshi në përpjekjet për të ulur moshën e pëlqimit mashkull homoseksual nga mosha 21 deri në 18 vjeç.[15]

Fronti i Çlirimit Gay[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1970, McIntosh dhe partnerja e saj Elizabeth Wilson ishin në mesin e një grupi të vogël lesbikesh që kontribuan në themelimin dhe formimin e drejtimit të Fronit të Çlirimit Gay Gay në Shkollën e Ekonomisë në Londër. McIntosh ishte me ndikim në Frontin e Çlirimit Gay dhe ishte një nga grupi i vogël që krijoi Frontin e Çlirimit Gay: Manifest në vitin 1971. Gjatë gjithë jetës së saj McIntosh vazhdoi të krijojë lidhje midis lëvizjes çlirimtare të homoseksualëve, lëvizjes së grave dhe lëvizjeve lezbike.[16]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Obituary: A. W. McIntosh". The Independent. 14 shkurt 1994. Marrë më 8 mars 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Travers, Tony (29 gusht 2010). "Lord McIntosh of Haringey obituary". The Guardian. Marrë më 8 mars 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "In memoriam: Mary McIntosh" (PDF). St. Anne's College Record, 2012-2013 (102). St. Anne's College, Oxford University. 2012. f. 97. Marrë më qershor 25, 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Steel, Peta (21 shkurt 2013). "Mary McIntosh: Sociologist, writer and pioneer in the feminist and gay movements". The Independent. Marrë më 8 mars 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Smart, Carol (mars–prill 2013). "Mary McIntosh, 1936–2013". Radical Philosophy. Marrë më 8 mars 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Weeks, J. "McIntosh, Mary Susan". Oxford Dictionary of National Biography (online ed.). Oxford University Press. doi:10.1093/ref:odnb/106148. (Subscription or UK public library membership required.)
 7. ^ Weeks, J. "McIntosh, Mary Susan". Oxford Dictionary of National Biography (online ed.). Oxford University Press. doi:10.1093/ref:odnb/106148. (Subscription or UK public library membership required.)
 8. ^ Plummer, Ken (24 January 2013). "Mary McIntosh obituary". The Guardian. Retrieved 8 March 2017.
 9. ^ Steel, Peta (21 February 2013). "Mary McIntosh: Sociologist, writer and pioneer in the feminist and gay movements". The Independent. Retrieved 8 March 2017.
 10. ^ McIntosh, Mary (1968). "The Homosexual Role" (PDF). Social Problems. 16 (2): 182–192. doi:10.2307/800003. Marrë më 26 mars 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ J, Garcia (2009). Philippine Gay Culture : Binabae to Bakla, Silahis to MSM. Hong Kong University Press. ISBN 962-209-985-8. OCLC 863308228. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Kenneth, Plummer (2002). Sexualities : Critical Concepts in Sociology. Routledge. ISBN 0-415-21272-3. OCLC 924374547. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Edward, Stein (1992). Forms of Desire: Sexual Orientation and the Social Constructionist Controversy. Routledge. ISBN 0-415-90485-4. OCLC 443580054. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Winlow, Simon. "The National Deviancy Symposia – Criminology". Oxford Bibliographies. doi:10.1093/obo/9780195396607-0182. Marrë më 8 mars 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Steel, Peta (21 February 2013). "Mary McIntosh: Sociologist, writer and pioneer in the feminist and gay movements". The Independent. Retrieved 8 March 2017.
 16. ^ "Gay Liberation Front: Manifesto". Internet History Sourcebooks Project. 1971. Marrë më 2017-06-09. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)