Mary Wollstonecraft

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Mary Wollstonecraft
Mary Wollstonecraft by John Opie (c. 1797).jpg
Mary Wolstonecraft portet nga John Opie
Lindi më 27 Prill 1759
Vendlindja Spitalfields, Londër, Angli
Vdiq më 10 Shtator 1797
Vendvdekja Somers Town, Londër, Angli
Kombësia Angleze
Nënshtetësia Angleze
Profesioni Shkrimtare
E njohur për  Filozofe
Vepra të njohura A Vindication of the Rights of Woman
Bashkëshorti Gilbert Imlay
Fëmijë Fanny Imlay Mary Godwin a.k.a. Mary Shelley

Mary Wollstonecraft ishte një shkrimtare Angleze që u mor me shkrime , filozofi dhe gjithmonë kërkoi të drejtat e femrave.Vdiq në moshë të hershme 38vjeqare.


Stub biografi.png Ky artikull që ka të bëjë me një biografi individi është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.