Masakra e Qafë-Valmirit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Masakra e Qafë-Valmirit që një vepër e regjimit komunist në Shqipëri në shenjë hakmarrjeje për vrasjen e Bardhok Bibës.

Pas një gjyqi formal të kryesuar nga Bilbil Klosi[1], të dënuarit u ekzekutuan më 17 gusht 1949:

 1. Preng Ded Gjomarkaj, Orosh, varet në litar.
 2. Pjetër D. Vila, Kaçinar, varet në litar.
 3. Dodë Mark Biba, Kthellë Epër, varet në litar
 4. Pjetër Paloka, Kaçinar, varet në litar
 5. Nikollë Bardhok Bajraktari, Rrëshen, pushkatohet.
 6. Llesh Gjon Melyshi, Malaj, pushkatohet.
 7. Nikoll Llesh Bajraktari, Orosh, pushkatohet.
 8. Ndrecë Mark Ndoj, Kaçinar, pushkatohet.
 9. Bardhok Dodë Gjini, Prosek, pushkatohet.
 10. Gjok Gjin Kaçi, Bukmirë, pushkatohet.
 11. Gjergj Beleshi, Kthellë Epër, vritet për të vëllanë, Dodën.
 12. Ndoc Gjet Cupi, Blinisht, pushkatohet.
 13. Preng Shkurt Nikolli, Orosh, pushkatohet.
 14. Frrok Mata, Kaçinar, pushkatohet.

Burime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Kaso T., Ja kush e vrau Kryegjyshin Bektashian Sali Njazi Dede, Almanak nr. 1, Tiranë: Instituti i Studimit të Krimeve dhe Pasojave të Komunizmit, 2011. fq. 190.