Masar Kodra

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Masar Kodra (1932 - 2004) është historian shqiptar nga Republika e Maqedonisë Veriore, specialist i historisë së shqiptarëve në Maqedoni.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Masar Kodra lindi në vitin 1932 në qytetin e Maqedonisë Perëndimore, Dibër, (Jugosllavi.) U diplomua në vitin 1955 në Fakultetin Filozofik të Universitetit të Shkupit në grupin e historisë. Doktoraturën e ka mbrojtur në Fakultetin Filozofik të Universitetit të Zagrebit me temën “Kombësia shqiptare në Maqedoni në luftën nacionalçlirimtare” ( Albanska nacionalnost u Makedonia u narodnooslobodilačkoj borbi ) në vitin 1974. Punoi si asistent dhe asistent hulumtues në Institutin e Historisë Kombëtare në Shkup nga 1 janari 1967 deri më 1 korrik 1975 dhe më pas ishte ligjërues në Departamentin e Historisë në Fakultetin Filozofik të Universitetit të Prishtinës . Pas hapjes së Universitetit të Tetovës më 16 shkurt 1995, ishte dekan i Fakultetit Filozofik. [1]

Publikimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kodra është autor i mbi 30 punimeve shkencore për historinë moderne të shqiptarëve në Republikën e Maqedonisë Veriore.

  • Një përvjetor i rëndësishëm - 25 vjet nga formimi i KPM-së, "Siguria", VIII, 1, Shkup, 1968, 20-24;
  • Bashkëpunimi i popullit shqiptar dhe maqedonas gjatë Frontit Nacionalçlirimtar (1941-1944 ), "11 Tetori", Shkup, 1972, 76-82;
  • Pjesëmarrja e shtetasve shqiptarë në zgjerimin e viseve të lira në Maqedoni, "Tritoret e lira në Maqedoni 1943", Shkup, 1975, 137–154;
  • Partia Komuniste e Maqedonisë dhe Kombësitë (1919-1945), "Themelimi dhe zhvillimi i Partisë Komuniste të Maqedonisë", vëll. e dyta, Shkup, 1980, 983–1010.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Фотиновска, Ружица (17 август 2002 г). "Политиката го осакати образованието". Вест. Arkivuar nga origjinali më 14 shkurt 2015. Marrë më 30 януари 2014 г. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |access-date= dhe |date= (Ndihmë!)