Mathematica

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Mathematica
Zz.jpg
Përdoret përAlgjeber kompjuterike
Faqja zyrtareMathematica homepage

Mathematica është një program kompjuteri shume i përdorur ne fushat shkencore, inxhinierike dhe matematike. Origjinalisht u propozua nga Stefan Volfram dhe u zhvillua nga një grup matematikanesh dhe programuesish që ai i mblodhi dhe udhëhoqi. Programi prodhohet nga Wolfram Research.

Crystal Clear app display.png Ky artikull në lidhje me Teknologjia është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.