Matt Carragher

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Matt Carragher
Të dhënat vetjake
Emri i plotëMatthew Carragher
Datëlindja14 janar 1976
VendlindjaLiverpool, Angli
Data e vdekjes29 dhjetor 2016
Gjatësia5 ft 9 in (1.75 m)[1]
PozicioniMbrojtës
Karriera me të rinjtë
Wigan Athletic
Karriera si profesionist*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1993–1997Wigan Athletic119(0)
1997–2003Port Vale194(1)
2003Stafford Rangers8(0)
2003–2005Macclesfield Town49(5)
Gjithsej370(6)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only

Matthew "Matt" Carragher (14 janar 1976 – 29 dhjetor 2016)[2] ishte futbollistë anglezë i cili ka luajtur 370 ndeshje për 12 vite në Ligën e Anglisë të futbollit. Ai vdiq më 29 dhjetor 2016 për shkak sëmundjes së kancerit në moshën 40 vjeçare.[3][4]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai e filloi karrierën e tij si futbollistë në skuadrën Wigan Athletic dhe luajti për 4 vite në këtë klub. Ai më vonë u ndërrua në skuadrën Port Vale, ku më vonë u bë kapiten i klubit. Në vitet e fundit, Matt luajti në skuadrën Macclesfield Town për dy vite para se largohet nga karriera në vitin 2005.


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Profile". mtfc.co.uk. Marrë më 1 prill 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Sad news - Matty Carragher". Arkivuar nga origjinali më 4 janar 2017. Marrë më 31 dhjetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Matt Carragher: Ex-Port Vale and Wigan defender dies aged 40". BBC Sport. 30 dhjetor 2016. Marrë më 30 dhjetor 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ King, John. "Sad news - Matty Carragher - Port Vale Supporters Club". portvalesupportersclub.org.uk. Arkivuar nga origjinali më 30 dhjetor 2016. Marrë më 30 dhjetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)