Jump to content

Maurice Halbwachs

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Stampa:Infobox Biographie2 Maurice Halbwachs (Reims, 11 mars 1877 - kampi i Buchenwald, 16 mars 1945) është një sociolog francez i shkollës durkheimiane.

Është autor i një teze me temë "Klasa punëtore dhe standardet e jetesës". Kornizat Sociale të kujtesës, vepra e tij më e famshme, studion konceptin e kujtesës kolektive, e farkëtuar prej tij.

Familja dhe edukimi

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Maurice Halbwachs është djali i Gustave Halbwachs,[1] mësues gjerman në liceun De Reims dhe në liceun Saint-Louis në Paris; ai kishte një motër, profesoren e filozofisë Jeanne Halbwachs.[2]

  1. ^ Voir sur cairn.info.
  2. ^ Racine, Nicole (3 prill 2010). "Cédric Weis, Jeanne Alexandre (1890-1980). Une pacifiste intégrale". Le Maitron (në frëngjisht). Marrë më 27 maj 2020.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja).