Mauricie

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Mauricie (kthjellim).


Mauricie
Mauricie
—  rajon administrativ  —
Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Provinca Kebek – stema Kebek
Kryeqëndra Trois-Rivières
Gjuha zyrtare Frëngjisht
Statistika dhe Territori
Koordinatat 46°21′V 72°33′P / 46.35°V 72.55°P / 46.35; -72.55 (Mauricie)Koordinatat: 46°21′V 72°33′P / 46.35°V 72.55°P / 46.35; -72.55 (Mauricie)
Sipërfaqja 35.452 km2
Popullsia 258.928 banorë 2006
Dendësia 7,3 banorë/km2
Informacione të tjera
Themelimi 30 korrik 1997
Zona Kohore UTC-5
Mauricie – harta_foto

Mauricie është një rajon administrativProvincën Kebek, Kanada. Rajoni administrativ ka një sipërfaqe 35452 km² dhe popullsi 258928 banorë[1]. U themeluar në 30 korrik 1997.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8. 2. 2012. Marrë më 22. 10. 2012..  Check date values in: |access-date=, |date= (help)

Projekte të tjera[redakto | redakto tekstin burimor]

  •  Commons: Mauricie – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

  • Faqja zyrtare

Stampa:Ndarja administrative në Kebek