Mauro Cabral Grinspan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Mauro Cabral Grinspan,[1] i njohur ndryshe si Mauro Cabral, është një aktivist interseks dhe transgjinor nga Argjentina, I cili gëzon pozicionin e drejtorit ekzekutiv pranë organizatës Global Action for Trans Equality (GATE). Ai ka firmosur deklaratën e Yogyakarta Principles.[2] Puna e tij fokusohet në reformimin e protokollove mjekësore dhe ligjve për komunitetin interseks. Në korrik 2015 Cabral u përurua me çmimin Bob Hepple Equality.[3]

Fillimet në jetë dhe perspektiva[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mauro Cabral Grinspan iu shënua seksi femër në lindje, por identifikohet me gjininë tjetër. Ai është shprehur se mënyra se si dhe kur ai zbuloi për interseksualizmin e tij ishte gjatë adoleshencës.[4] Cabral e përshkruan homofobinë si një ndër faktorët nxitës për trajtimin çnjerëzor të personave interseks, e se si kirurgjitë kthehen në të detyrueshme për personat personat interseks. Cabral Grinspan I mëshon pjesës se përgjatë historisë personat interseks shihen si pacientë që duhet ti nënshtrohen trajtimit mjekësor.[5]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "APPOINTMENTS TO BE MADE AT THE 33RD SESSION OF THE HUMAN RIGHTS COUNCIL (13 – 30 September 2016)". Office of the High Commissioner for Human Rights. 2016. Arkivuar nga origjinali më 2 shtator 2016. Marrë më 9 shtator 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "The Yogyakarta Principles on the Application of International Human Rights Law in relation to Sexual Orientation and Gender Identity". Yogyakarta Principles. Arkivuar nga origjinali më 2015-06-28. Marrë më 2015-08-01. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Law Society Gazette (korrik 2015). "Mandela lawyer award winner announced". Law Society Gazette. Marrë më 2015-08-01. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Comisión Interamericana de Derechos Humanos (2015). "Situación de Derechos Humanos de Personas Intersex: clips de audiencias". YouTube. Comisión Interamericana de Derechos Humanos. Marrë më 2015-06-25. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Cabral, Mauro, red. (shkurt 2009). Interdicciones: Escrituras de la intersexualidad en castellano. Córdoba, Argentina: Mulabi. ISBN 978-987-05-5898-9. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)