Max Coltheart

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Max Coltheart AM (i lindur më 16 prill 1939) është një shkencëtar njohës australian i cili specializohet në neuropsikologjinë njohëse dhe neuropsikiatrinë njohëse.

Coltheart lindi në Frankston, Victoria dhe u rrit në Brisbane, Canberra dhe Bega. Ai filloi një Bachelor të Arteve në Universitetin e Sidneit në 1957, dhe përfundoi gradat MA dhe PhD atje, pastaj vazhdoi në një sërë postesh akademike duke përfshirë në Universitetin e Sidneit, 1965-1967, Universitetin Monash, 1967-1969, Universiteti në Waterloo, Kanada 1969-1972) dhe Universitetin e Londrës . Ai ishte Reader në Psikologji në Universitetin e Reading 1972-1975 dhe Profesor i Psikologjisë në Birkbeck College University London nga 1975 në 1987. Në 1987 ai mori pozicionin e Profesorit të Psikologjisë në Departamentin e Psikologjisë të Universitetit Macquarie.[1]

Coltheart u emërua Drejtor Shkencor i Macquarie Center for Cognitive Science në 2000, dhe mbajti këtë pozicion deri në 2009. Ai u dha një Bursë e Federatës ARC në 2002 dhe në 2010 u emërua Profesor Emeritus i Shkencës Kognitive në Universitetin Macquarie. Ai është gjithashtu një anëtar i Akademisë Australiane të Shkencave dhe Akademisë së Shkencave Sociale në Australi dhe një bashkëpunëtor korrespondent i Akademisë Britanike.[2] Ai aktualisht është një Krye Hetues në Qendrën e Ekselencës për Njohjen dhe Çrregullimet e Këshillit Australian të Kërkimit në Universitetin Macquarie . Ndër studentët e tij të shquar është Anne Castles.[3]

Ai shquhet për zhvillimin e teorisë së leximit "me rrugë të dyfishtë"[4]) në fund të viteve 1970[5] dhe teorinë me dy faktorë të besimit mashtrues në vitet 2000[6] si dhe kontributet në debatin rreth asaj që mund të jetë mësuar në lidhje me njohjen nga puna funksionale e neuroimazherisë.[7]

Coltheart mori një Medalje të Njëqindvjetorit në 1 Janar 2001 "Për shërbimin ndaj shoqërisë dhe shkencës Australiane në neuropsikologjinë njohëse".[8] Ai u emërua Anëtar i Urdhrit të Australisë (AM) në Nderimet e Ditës së Australisë 2010 "Për shërbimin ndaj psikologjisë njohëse si një studiues dhe akademik, dhe për njerëzit me vështirësi në të mësuar".[9]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Macquarie University Faculty of Human Sciences Department of Cognitive Science Department Members, Max Coltheart". Arkivuar nga origjinali origjinali më 23 mars 2018. Marrë më 16 qershor 2021. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Academy of the Social Sciences in Australia". Arkivuar nga origjinali origjinali më 2 prill 2015. Marrë më 30 mars 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ New ARC Centre of Excellence in Cognition and its Disorders Arkivuar 2 prill 2015 tek Wayback Machine Macquarie University News and Events
  4. ^ [Coltheart, M., Rastle, K., Perry, C., Langdon, R., & Ziegler, J. (2001). DRC: A Dual Route Cascaded model of visual word recognition and reading aloud. Psychological Review, 108, 204 – 256
  5. ^ Pritchard SC, Coltheart M, Palethorpe S, Castles A (tetor 2012). "Nonword reading: comparing dual-route cascaded and connectionist dual-process models with human data". J Exp Psychol Hum Percept Perform. 38 (5): 1268–88. doi:10.1037/a0026703. PMID 22309087. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Coltheart, M., Langdon, R. & McKay, R.T. (2011). Delusional belief. Annual Review of Psychology, 62, 271-298.
  7. ^ Coltheart, M. (2013). How can functional neuroimaging inform cognitive theories? Perspectives on Psychological Science, 8, 98-103
  8. ^ "COLTHEART, Max". Australian Honours Search Facility, Dept of Prime Minister & Cabinet. Marrë më 16 mars 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ "COLTHEART, Max". Australian Honours Search Facility, Dept of Prime Minister & Cabinet. Marrë më 16 mars 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)