Jump to content

Maximilian Schell

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Maximilian Schell është një aktor, producent, regjisor dhe skenarist Svicerano-austriak, i lindur 8 dhjetor 1930Vjenë dhe vdiq më 1 shkurt 2014Insbruk,Austri. Ai mërgoi bashkë me prindërit në Zvicër pas aneksimit të Austrisë nga nazistët në 1938, më pas u kthye në Austri me përfundimin e luftës. Në vitin 1961, ai fitoi çmimin Oskar ku u cilësua aktori më i mirë në rolin e avokatit të një krimineli nazist lufte në filmin e Stanley Kramer “Gjykimi në Nuremberg”. Ai ka luajtur përkrah Marlene Dietrich, Burt Lancaster, Spencer Tracy dhe Richard Widmark.