Marlene Dietrich

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Marlene Dietrich
Marlene Dietrich in No Highway (1951) (Cropped).png
Lindi më 27 Dhjetor 1901(1901-12-27)
Schöneberg, Perandoria Gjermane
Vdiq më 6 Maj 1992 (mosha 90)
Paris, Francë
Profesioni aktore/këngëtare
Bashkëshorti Rudolf Sieber
(m. 1923–1976; his death)
Fëmijë Maria Riva, lindur më (1924-12-13) 13 Dhjetor 1924 (93 vjeç)
Website
www.marlene.com

Marie Magdalene "Marlene" Dietrich (27 dhjetor 1901 – 6 maj 1992[1]) ishte një aktore dhe këngëtare gjermano-amerikane.

Dietrich mbeti e popullarizuar gjatë gjithë karrierës së saj të gjatë duke përmirësuar vazhdimisht veten, si në aspektin profesional ashtu edhe mënyrën karakteristike. Në Berlinin e viteve 1920, ajo ka aktruar në skenë dhe në filmat pa zë.

Performanca e sa si Lola-Lola in The Blue Angel (1930), i drejtuar nga Josef von Sternberg, i solli asaj famë botërore dhe i garantoj asaj një kontratë me Paramount Pictures, duke filluar të luaj role në Shtetet e Bashkuara.

Fëmijëria[redakto | redakto tekstin burimor]

Marie Magdalena Dietrich u lind më 27 dhjetor 1901 në Leberstrasse 65Rote InselSchöneberg, tani një lagje e Berlinit, Gjermani. Ajo ishte më e vogla nga dy vajzat (mostra e saj Elisabeth ishte një vit më e madhe) e Wilhelmina Elisabeth Josephine (née Felsing) dhe Louis Erich Otto Dietrich, të cilët ishin martuar në dhjetor të vitit 1898. Nëna e Dietrich ishte nga një familje mirënjohur në Berlini të cilët kishin në pronësi një firmë për ndërtimie e orëve, ndërsa babai i saj ishte një toger i policisë i cili vdiq në vitin 1907 [2].

Fillimet e karrierës[redakto | redakto tekstin burimor]

Yll i filmave[redakto | redakto tekstin burimor]

Vepra[redakto | redakto tekstin burimor]

Shënime[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Flint, Peter B. "Marlene Dietrich, 90, Symbol of Glamour, Dies". The New York Times. 
  2. ^ Bach, Steven. Marlene Dietrich: Life and Legend. University of Minnesota Press. f. 19. 

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

  • Bach, Steven. Marlene Dietrich: Life and Legend (në (Anglisht)). Doubleday.  0-385-42553-8. 
  • Riva, Maria. Marlene Dietrich (në (Anglisht)). Ballantine Books.  0-345-38645-0. 
  • Riva, David J. A Woman at War: Marlene Dietrich Remembered (në (Anglisht)). Wayne State University Press.  0-8143-3249-8. 
  • Walker, Alexander. Dietrich (në (Anglisht)). Harper & Row.  0-060-15319-9. 
  • Spoto, Donald. Blue Angel: The Life of Marlene Dietrich (në (Anglisht)). William Morrow and Company, Inc.  0-688-07119-8. 
  • Morley, Sheridan. Marlene Dietrich (në (Anglisht)). Sphere Books.  0-7221-6163-8. 
  • Carr, Larry. Four Fabulous Faces:The Evolution and Metamorphosis of Swanson, Garbo, Crawford and Dietrich (në (Anglisht)). Doubleday and Company.  0-87000-108-6. 

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]