Mbretërsha e Shpatave

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Informacione mbi serialin
Titulli shqip: Mbretëresha e Shpatave
Titulli origjinal: Queen of Swords
Shteti i prodhimit: Kanada/Spanjë/Mbretëria e Bashkuar
Viti i prodhimit:
(Vitet e prodhimit):
2000-2001
Kohëzgjatja e një episode: rreth 45 min minuta
Episode: 22
Gjuha origjinale: Anglisht dhe Spanjisht
Intro: "Behind the Mask" kënduar nga José Feliciano
Studio / Prodhuesi(t): Global (Kanada)
Syndicated (SHBA)
Krijuesi(t): David Abramowitz
Linda Lukens[1][2]
Zhanri: Aksjon/Aventurë/Western
Transmetimi i parë në TV: 7 tetor 2000 - 6 qershor 2001
Interpretojnë

Mbretëresha e Shpatave është serial krijuar nga David Abramowitz dhe Linda Lukens. Seriali doli premierë më 7 tetor 2000. Pas filmi përfundoi 22 epizoda dhe tetë epizodat e para u transmetuan, seriali u anulua.[3]

Përshkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1817, aristokratja spanjolle, Tessa Alvarado kthehet në Kaliforninë spanjolle pas vdekjes së babait të saj dhe gjen shtëpinë e saj në rrëmujë, shërbëtori i babait të saj reduktohet për vjedhje. Qyteti ku ajo ka lindur drejtohet nga një guvernator militar, i cili abuzon me pushtetin e tij, duke rezultuar në dështimin e drejtësisë dhe kushtet e këqija të jetesës së subjekteve të tij. E hutuar për gjendjen e vendlindjes së saj dhe vrasjen e babait të saj, rruga e Tessës i është zbuluar në një ëndërr misterioze, ku babai i saj vjen tek ajo dhe flet për vrasjen e tij, ari i fshehur dhe "Engjëllit Avenues" të tij. Ajo do të marrë armë për të mbrojtur njerëzit nga guvernatori i qytetit dhe për t'u hakmarrë me vdekjen e babait të saj. Tessa do ta bëjë këtë fshehur prapa një maskë, duke u bërë kështu "Engjëlli Hakmarrës", Mbretëresha e Shpatave.

Si Mbretëresha e Shpatave, Tessa bëhet një vizion i shpresës për njerëzit që jetojnë në qytetin e saj të gjatë të shtypur.

Personazhet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli i filmit në gjuhë tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Frëngjisht: Tessa à la pointe de l'épée
 • Spanjisht: Reina de Espadas
 • Portugalisht: Raínha de Espadas
 • Hungarisht: A Kardok királynöje
 • Finlandisht: Miekan lumo
 • Estonisht: Mõõgakuninganna
 • Polonisht: Królowa miecza
 • Greqisht: Vasilissa tou xifous I
 • Italisht: La regina di spade
 • Dubluar në rusisht. në televizionin ukrainas: Королева мечей
 • Ukrainisht: Королева мечів
 • Bullgarisht: Царицата на рапирите
 • Gjermanisht: Die Maske der Königin
 • Sllovakisht: Kráľovná mečov

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Gorman, Steve. "Judge sides with writer in 'Queen of Swords' duel" Arkivuar 3 mars 2016 tek Wayback Machine, Reuters, October 8, 2000, via WingfieldFans.org
 2. ^ "Linda S. Lukens, President" (biografia), 3-D Entertainment Media
 3. ^ "Whoosh! QUEEN OF SWORDS Episode Guide: News/Rumors/Info". Whoosh.org. Marrë më 2012-09-27. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)