Mbreteria e Artsakes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Qeveria
Të dhëna të tjera

Mbretëria e Artsakes ( Armenian ) ishte një mbretëri mesjetare e varur Armeniane në territorin e Sirak, Artsakh (e sotme Nagorno-Karabak ), Gardman dhe Gegharkunik .[1] Burime bashkëkohore e quanin atë si Khachen. Shtëpia mbreterore e Khachen ishte një degë kadet e lashtë edinastisë Syunid dhe u emërua Khachen, sipas fortesës se saj kryesore. Mbretëria u shfaq kur Johanes-Senekerim fitoi titullin mbretëror në 1000.  

[ citimi i nevojshëm ] Mbretëria ishte nën protektoratin e mbretërve Bagratuni të Armenisë .

Artsakh i mbajti sundimtarët e tij sovranë, megjithëse në fillim të shekullit të 13-të ata pranuan Gjeorgjinë, me pas shtetin feudal Mongol .[2] Ata e humbën titullin mbretëror pas vrasjes së Hasan-Jalal (1214–1261) nga sundimtari Ilkhanid Arghun, por vazhduan të sundonin Syunikin si një principatë, e cila nga shekulli i 16-të përbëhej nga pesë melikdome armene të Synikut dhe melakdomin e Kashatagh të Syunikit që zgjati deri në fillim të shekullit XIX.[1] Pasardhësit e mbretërve të Syunikit luajtën një rol të spikatur në historinë e Syunikut sa i përket shekullit të 20-të.   [ citimi i nevojshëm ]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Hewsen, Robert H (2001). Armenia: A Historical Atlas. Chicago: University of Chicago Press. fq. 118–121. ISBN 0-226-33228-4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Hewsen, Robert H. "The Meliks of Eastern Armenia: A Preliminary Study." Revue des Études Arméniennes. NS: IX, 1972, pp. 255-329.

Leximi më tej[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Robert H. Hewsen . "Mbretëria e Arc'ax" në Kulturën armene mesjetare (Universiteti i Pensilvania Tekstet dhe Studimet armene) . Thomas J. Samuelian dhe Michael E. Stone (eds. ) Chico, California: Scholars Press, 1984.   ISBN   0-89130-642-0 .