Jump to content

Mehmed Hadi Pasha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mehmed Hadi Pasha
Të dhëna vetjake
U lind më1861
Bagdad, Perandoria Osmane
Vdiq më1932
Tiranë, Shqipëri
Partia politikePartia e Lirisë dhe e Akordit
ProfesioniPolitikan

Mehmed Hadi Pasha Bagdadli (turqisht: Bağdatlı Mehmet Hâdî Paşa; 1861 – 1932) ishte gjeneral osman, burrë shteti dhe anëtar i Bashkimit Liberal. Ai ishte guvernator (vali) i Vilajetit të Kosovës nga gushti 1908 deri në maj 1909.

Hadi Pasha mbahet mend më së shumti në Turqi si një nga katër nënshkruesit osmanëTraktatit të Sèvres, për këtë arsye ai u përfshi në vitin 1923 në mesin e 150 personae non gratae të Turqisë. Ai vdiq në mërgim në Tiranë, kryeqyteti i Shqipërisë, në vitin 1932.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Boyutpedia: HADİ PAŞA (BAĞDATLI)". www.boyutpedia.com (në turqisht). Arkivuar nga origjinali më 3 nëntor 2018. Marrë më 6 shtator 2022.