Jump to content

Meklenburg-Pomerania e Perëndimit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Flamuri zyrtar
Flamuri shtetëror Emblema
Statistika
Kryeqyteti: Shverini
Hapësira: 23.174,17 km²
banorë: 1.697.800 (31 gusht. 2006)
Dendësija e popullsisë: 73 Banorë në km²
Website: http://www.m-v.de]
ISO 3166-2: DE-MV
Politika
Kryeministri: Erwin Sellering (SPD)
Partia në pushtet: SPD dhe CDU
Harta

Meklenburg-Pomerania Perëndimore shtrihet në veri të Republikës Federale Gjermane, kryeqyteti i saj është Shverini. Shpesh emri shënohet dhe me shkrurtesat MV ose dhe MVP. Dhe disa që nuk janë të vendit ndryshe e quajnë dhe me shkurtesën Mek-Pomë.

Schloss Schwerin
Mecklenburg & Pomerania

Arsimimi

Sporti

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 Commons: Mecklenburg-Vorpommern – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale