Mekongu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Mekongu është lumë në Azinë juglindore. Është lumi i 12-të në botë nga gjatësia,[1] dhe i shtati në Azi. Gjatësia e tij është 4350 km. [1] Derdh 475 km3 ujë në vit në deltën e tij.[2]

Lumi Mekong

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b S. Liu; P. Lu; D. Liu; P. Jin; W. Wang (2009). "Pinpointing source and measuring the lengths of the principal rivers of the world". International Journal of Digital Earth. 2 (1): 80–87. doi:10.1080/17538940902746082. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Mekong River Commission (2010). "State of the Basin Report, 2010" (PDF). Vientiane: MRC. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)