Melihate Ajeti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Melihate Ajeti
Meli
Meli 1.JPG
Profesioni Aktore
Ditëlindja 9 tetor 1935
Vendlindja Prishtinë
Ditëvdekja 26 mars 2005
Nacionaliteti shqiptare


Melihate Ajeti lindi më 9 tetor 1935Prishtinë; vdiq më 26 mars 2005 në Prishtinë. Semimaturën e kreu në Prishtinë. Vijoj shkollën e aktrimit në Prishtinë dhe bëri një specializim në Paris (Comedie Française). Aktorja numër një e teatrit Prishtinas. E nisi aktrimin si 16 vjeçare më 1951 në Teatrin Krahinorë të Kosovës dhe shkriu në skenë 180 role kryesore me të cilat dëshmoi talentin, bukurin e kapacitetin e madh prej aktoreje: Zullumqari, Vajza pa pajë, Zonja me kamelie, Besa, Sikur të isha djalë, Halili e Hajrija, Erveheja, Hanka, Hamleti, Shtetrrethimi, Othello, Ana Karenina, Vdekja e një mbretëreshe, Svinga e Gjallë, Magbethi, Antigona, etj.

La gjurmë të pashlyera edhe në kinematografin Kosovare e Jugosllave: Uka i Bjeshkëve të nemuna, Buka, Zonja me kamelie, Etja, Trimi, Lepuri me 5 këmbë, Era e Lisi, Erveheja, Kur Pranvera vonohet, Të ngujuarit, E shtëna në ajër, Othello, Përroi vërshues, Migjeni, Gjurmët e bardha, Magbethi, Dorotej, etj.

Shpërblimet e lëvdatat e panumërta: Për Zonjën me Kamelie - Shpërblimi i dhjetorit (1963). Joakim Vujic(1972) dhe (1975) për Hajrijën dhe Svingën. Shpërblimi i Shoqatës së Artistëve të Jugosllavisë për Ervehen (1971). Çmimi më i lartë i punës (1976). Më 1985 shpërblimi i parë për rol femre në “Shtetrrethimin” në festivalin Joakim Vujic.

Këto janë vetëm disa mirënjohje që dëshmojnë se Melihate Ajeti, nga femrat tona e para e më të merituara - Doajenja e Teatrit Kombëtar të Kosovës - Primadona e skenës shqiptare.

Veprimtaria[redakto | redakto tekstin burimor]

Teater[redakto | redakto tekstin burimor]

 • Zullumqari
 • Vajza pa pajë
 • Zonja me kamelie
 • Besa
 • Sikur të isha djalë
 • Halili e Hajrija
 • Erveheja
 • Hanka
 • Hamleti
 • Shtetrrethimi
 • Othello
 • Ana Karenina
 • Vdekja e një mbretëreshe
 • Svinga e Gjallë
 • Magbethi
 • Antigona

Filmografia[redakto | redakto tekstin burimor]

 • Uka i bjeshkëve të nemuna
 • Buka
 • Etja
 • Trimi
 • Lepuri me 5 këmbë
 • Era e lisi
 • Kur pranvera vonohet
 • Të ngujuarit
 • E shtëna në ajër
 • Përroi vërshues
 • Migjeni
 • Gjurmët e bardha
 • Dorotej

Mirënjohjet[redakto | redakto tekstin burimor]

 • Shpërblimi i dhjetorit (1963)
 • Joakim Vujic (1972), (1975) dhe 1980
 • Shpërblimi i Shoqatës së Artistëve të Jugosllavisë (1971)
 • Çmimi më i lartë i punës (1976)

Shiko dhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]