Melissa McCarthy

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Melissa Ann McCarthy (e lindur më 26 gusht 1970) [1]është një aktore amerikane, komedian, shkrimtare, dizajner dhe prodhuese e modës. Ajo filloi të shfaqej në televizion dhe filma në fund të viteve 1990, dhe së pari fitoi njohje mbarëkombëtare për rolin e saj si Sookie St. James në serinë televizive Gilmore Girls (2000-2007). Nga viti 2007 deri në vitin 2009, ajo u shfaq si Dena në Samantha Who? McCarthy u përzgjodh si Molly Flynn në sitcomin e CBS Mike & Molly (2010-2016), duke fituar një çmim Emmy Primetime për aktoren kryesore në një seri komedi si dhe dy nominime të tjera gjatë sezoneve të mëvonshme. Ajo ka qenë gjithashtu nominuar katër herë (në 2012, 2013, 2014 dhe 2016) për çmimin Emmy Primetime për aktoren e shquar e ftuar në një seri komedi për pesë paraqitjet e saj si prezantuese në Saturday Night Live.[2] McCarthy arriti të njihej për çmimin Megan në filmin komedi Bridesmaids (2011), i cili mori nominimet e saj të çmimit duke përfshirë një nominim të Akademisë për aktoren më të mirë mbështetëse, nominimin e BAFTA dhe nominimin për aktorenmë të mirë mbështetëse.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

McCarthy ka lindur në Plainfield, Illinois, një periferi të Çikagos [3] bije e Sandra dhe Michael McCarthy. [4][5]Ajo është kushërira e aktores dhe modeles Jenny McCarthy dhe lojtarja profesionale e basketbollit Joanne McCarthy. McCarthy u rrit në një fermë në një familje të madhe katolike; Babai i saj është me prejardhje irlandeze, ndërsa nëna e saj është e prejardhjes angleze, gjermane dhe irlandeze. Disa nga paraardhësit e saj ishin nga County Cork. U diplomua nga Akademia e Shën Françeskut (tani Akademia Katolike Joliet) në Joliet, Illinois. Karriera e saj filloi me komedi stand-up në Los Anxheles, dhe më vonë në New York City. [6] [7]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

McCarthy u martua me të dashurin e saj, Ben Falcone, një aktor dhe nxënës i The Groundlings, më 8 tetor 2005. [8][9] Çifti ka dy vajza, Vivian (lindur maj 2007) dhe Georgette "Georgie" (lindur mars 2010). Shtatzënia e McCarthy me Vivian u shkrua në sezonin e fundit të Gilmore Girls. Vajza e tyre Vivian luajti versionin më të ri të karakterit të nënës së saj në filmin 2016 The Boss.

Falcone shpesh bën shfaqje me role në filma dhe shfaqje televizive me role McCarthy, të tilla si episodet e sezonit të tretë të Gilmore Girls, Bridesmaids, Heat, Tammy, Thief Identity, Spy dhe The Boss.

Që nga fillimi i serisë Mike & Molly, McCarthy ka humbur rreth 75 lb (34 kg). Ajo e krediton humbjen e peshës në një dietë të lartë proteina, me karbohidrate të ulët, stërvitje të rregullt dhe një "jetë të jashtëzakonshme", që përfshin një gjumë prej orës 7:30 të mëngjesit.

Filmat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filma[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Filmi Roli Shënime
1998 God Margaret Short film
1999 Go Sandra
2000 Charlie's Angels Doris
2000 Drowning Mona Shirley
2000 Auto Motives Tonnie Short film
2000 Disney's The Kid Sky King Waitress
2002 Pumpkin Cici Pinkus
2002 The Third Wheel Marilyn
2002 White Oleander Paramedic
2003 The Life of David Gale Nico the Goth Girl
2003 Chicken Party Tot Wagner
2003 Charlie's Angels: Full Throttle Woman at Crime Scene Only in credits
2006 Cook-Off! Amber Strang
2007 The Nines Margaret / Melissa / Mary
2007 The Captain Fran Short film
2008 Just Add Water Selma
2008 Pretty Ugly People Becky
2010 The Back-Up Plan Carol
2010 Life as We Know It DeeDee
2011 Bridesmaids Megan Price
2012 This Is 40 Catherine
2013 Identity Thief Diana/Dawn Budgie
2013 The Hangover Part III Cassy
2013 The Heat Det. Shannon Mullins
2014 Tammy Tammy Banks Also screenwriter and producer
2014 St. Vincent Maggie Bronstein
2015 Spy Susan Cooper
2016 The Boss Michelle Darnell Also screenwriter and producer
2016 Central Intelligence Darla McGuckian Cameo[10]
2016 Ghostbusters Dr. Abigail "Abby" Yates
2018 Life of the Party[11] Deanna Miles Post-production; also screenwriter and producer
2018 Can You Ever Forgive Me? Leonore Carol "Lee" Israel Post-production

Television[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
1997 Jenny Melissa Episode: "1.5"
2000 D.C. Molly 2 episodes
2000–2007 Gilmore Girls Sookie St. James 122 episodes, main cast
2002–2005 Kim Possible DNAmy (voice) 3 episodes
2004 Curb Your Enthusiasm Saleswoman Episode: "The Surrogate"
2007–2009 Samantha Who? Dena 35 episodes
2009 Rita Rocks Mindy Boone Episode: "Why Can't We Be Friends?"
2010 Private Practice Lynn McDonald Episode: "Best Laid Plans"
2010–2016 Mike & Molly Molly Flynn 127 episodes
2011–2017 Saturday Night Live Host 5 episodes
2012 The Penguins of Madagascar Shelley (voice) Episode: "Hair Apparent/Love Takes Flightless"
2016 Gilmore Girls: A Year in the Life Sookie St. James Episode: "Fall"
2017 Saturday Night Live Sean Spicer 3 episodes
2017 Nobodies Herself

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Rahman, Ray (23 gusht 2013). "Monitor". Entertainment Weekly. Marrë më 5 prill 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "And the 2011 Emmy Award Nominees Are". TV Fanatic. 14 korrik 2011. Marrë më 8 janar 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 3. ^ "Melissa McCarthy Biography". TV Guide. Marrë më 29 prill 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Melissa Mccarthy: Her Moment to Shine" Arkivuar 30 dhjetor 2011 tek Wayback Machine March 21, 2011, People
 5. ^ "Bob Newhart just can't stand still" September 19, 2002, Herald News
 6. ^ "Melissa McCarthy Biography". Bio. Marrë më 3 tetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Melissa McCarthy". The Groundlings Website. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Arieanna (22 tetor 2005). "Melissa McCarthy gets married!!". Gilmore News. Marrë më 30 korrik 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "BEN FALCONE". 2011. Marrë më 30 korrik 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Gleiberman, Owen (15 qershor 2016). "Film Review: 'Central Intelligence'". Variety. Marrë më 21 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Kit, Borys (8 prill 2016). "Melissa McCarthy, Ben Falcone Teaming Up for New Comedy 'Life of the Party' (Exclusive)". The Hollywood Reporter. Marrë më 4 gusht 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)