Jump to content

Memati Bash

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Memati Bash
Personazh nga Lugina e Ujqërve
Paraqitja e parëLugina e Ujqërve epizodi 1
Paraqitja e funditLugina e Ujqërve Kurthi epizodi 162
Krijuar ngaAhmet Yurdakul
Raxhi Shashmas
Bahadır Özdener
Luajtur ngaGürkan Uygun
Informacione
GjiniaMashkull
ProfesioniMafia (ka qenë)
Zyrtar i lartë i qeverisë
TitulliKrahu i djathtë i Sylejman Çakërit
Bashkshortja(et)Gamze Gynesh (ka vdekur)
Selvi Çakër
FëmijëtAli Memati Bash
FejaIslami
KombësiaTurk

Memati Bash është personazh imagjinar i serisë Lugina e Ujqërve, i cili u luajt nga Gürkan Uygun.

Memati Bash në Lugina e Ujqërve

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai së pari u shfaq si krahu i djathtë i Sylejman Çakërit. Pas vdekjes së Çakërit, ai u bë njëriu i Polat Alemdarit dhe shpesh e quante atë "Mjeshtër" (turqisht: usta). Edhe pse ai kishte probleme me Polat për shkak të çështjes së pronarit të anijeve Xhemal për një kohë, më vonë ata u përmirësuan.

Ai u kap nga njerëzit e Selimit, një nga anëtarët e Këshillit Rus, pasi u përdorë nga Nesrini dhe u rrah për vdekje. Ai u gjet në mbeturina dhe mbeti i shtrirë në spital për një kohë të gjatë.

Kur mësoi se Polat dhe Abdylheji ishin agjentë të shtetit, ai rrahu Abdylhejin. Edhe pse është shumë i zemëruar, ai e pranoi këtë situatë, megjithëse të vështirë. Ai u gjykua dhe u shpall i pafajshëm për mafian dhe krime të tjera.

Memati Bash në Lugina e Ujqërve Kurthi

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lugina e Ujqërve Kurthi, ai është një personazh më i pavarur. Ai ka një burrë me emrin Kazëm. Në fillim ai u përlesh me Jalçën Bullut, por më vonë kur u bë ortak në port, ata u bënë më mirë. Më vonë ata u bënë miq shumë të ngushtë dhe iu referuan njëri-tjetrit si "ortak".

Memati e donte Gamze Gynesh, dërguar nga Jalçën Bullut dhe dashuria filloi të jetonte. Sidoqoftë, më vonë, Gamze u martua me Fuat Tamer Tatarollu. Fuat vrau Gamzen dhe kaloi në një krizë droge. Duke mësuar për këtë, Memati bastisi shtëpinë dhe vrau Fuat Tamer duke i prerë kyçet e dorës. Memati ka një djalë me emrin "Ali Memati" nga Gamze, por shpesh u thirr si "Mamosh".

Xhanzxhan Shenoll, nipi i Zülfikar Ağa, donte të vriste Mematin me njerëzit e lidhur me organizatën, por në vend të kësaj qëlloi ortakun e tij Jalçën Bullutin. Pastaj Xhanzxhan u pendua për atë që bëri, u bë njeriu i Mematit dhe Memati e fali atë.

Ersoj Ullubej vret djalin e Mematit dhe kujdestaren e tij kur askush nuk ishte në shtëpi. Memati hakmerret duke hedhur Ersojin nga dritarja e selisë së policisë me Polat.

Familja Çakër u kthye në Turqi. Vajza e Sylejman Çakërit, Selvi ishte në fillim e dashur me djalin e Jashar Katarëxhë, Kenan, por Selvi vrau Kenanin kur u përpoq ta përdhunonte. Memati fsheh trupin. Selvi ngadalë dashurohet me Mematin. Memati gjithashtu e do atë. Por Pusati është kundër kësaj. Edhe pse ai kundërshtoi për një kohë të gjatë, Memati dhe Selvi janë martuar në fshehtësi. Pastaj mbahet një martesë e madhe. Pothuajse të gjithë marrin pjesë në dasmë.

Në fund të dasmës, Polat dhe Memati fillojnë të vallëzojnë me këngën "Deniz Üstü Köpürür". Tre të shtëna bëhen në brinjën e sipërme të majtë, afër zemrës dhe stomakut. Abdylheji vuri re personin që gjuan dhe kërcen mbi të, por tani është tepër vonë. Memati vdes në krahët e Polatit. Fjalët e tij të fundit janë "Selvinë ta besoj ty, Mjeshtër". Memati varroset në një vend të gjelbër nga Polat Alemdar, Omer Xhandan, Abdylhej, Erhan dhe Xhahit.

Në fillim, Polat Alemdar mendon se vrasja u bë nga Xhemali, kreu i organizatës terroriste Metropol, me paratë që mori nga trafikanti i drogës Jasha Katërxhë. Me kalimin e kohës, Polat mëson se atentati është organizuar shumë ndryshe.

Atentati ndodhi si më poshtë:

Xhemali udhëzon ndihmësin e tij Jëlldërëm që të vrasë Mematin me paratë që mori nga Jashar Katërxhë. Jëlldërëm, një ish-rrëfyes dhe duke punuar për organizatën, urdhëron Riza të bëjë këtë atentat. Plani i parë i atentatit ishte vrasja e Mematit dhe Polatit, por Semih, i cili u vendos pranë Farukur nga Senxherit, një anëtar i Këshillit të Pleqve, e ndryshon këtë plan me udhëzimet e njeriut të Senxherit. Erkan, i cili u vendos pranë Mete Ajmarit nga ish-kreu i delegacionit të pleqve, i kërkon Jëlldërëmit të vrasë vetëm Mematin me direktivën që mori nga Semih dhe Rıza vret Mematin në dasmën e tij.

Erkan më vonë mëson se ai ishte mashtruar dhe për shkak të pendimit të tij, ai vrau Senxherin ndërsa ishte në spital. Kështu Polat hakmerret për Mematin falë Erkanit.