Merita Alimhillaj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Merita Alimhillaj (lindur më 1968, Shkodër) është një violonçeliste shqiptare nga Shkodra, Shqipëri.[1] Është diplomuar në violonçel në Akademinë e Arteve të Tiranës, më vonë ka studiuar në Itali në Institutin Muzikor të Konservatorit Shtetëror në Mesapica Ceglie (BR), nën drejtimin e prof. Rosa Andriulli. Aktualisht është profesoreshë e violonçelit në Shkollën e Medias Virgilio-Salvemini në Brindisi dhe violonçeliste në orkestrën e Settecentos, ansambli i muzikës barok të kryer nga Maestro Grazia Semeraro.[1]

Referencat[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ a b "Merita ALIMHILLAJ". Albanian Cello Site. Marrë më 16 December 2017. 

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]