Merita Alimhillaj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Merita Alimhillaj (lindur më 1968, Shkodër) është një violonçeliste shqiptare nga Shkodra, Shqipëri.[1] Është diplomuar në violonçel në Akademinë e Arteve të Tiranës, më vonë ka studiuar në Itali në Institutin Muzikor të Konservatorit Shtetëror në Mesapica Ceglie (BR), nën drejtimin e prof. Rosa Andriulli. Aktualisht është profesoreshë e violonçelit në Shkollën e Medias Virgilio-Salvemini në Brindisi dhe violonçeliste në orkestrën e Settecentos, ansambli i muzikës barok të kryer nga Maestro Grazia Semeraro.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Merita ALIMHILLAJ" (në anglisht). Albanian Cello Site. Arkivuar nga origjinali më 28 tetor 2019. Marrë më 16 dhjetor 2017.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]