Akademia e Arteve (Tiranë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Akademia e Arteve
LlojiArkitekture
VendndodhjaRrethi i Tiranës, Qarku i Tiranës, Shqipëri
Koordinatat41°19′04″N 19°49′13″E / 41.317806°N 19.820222°E / 41.317806; 19.820222
NdërtuarShek XX
Organi drejtuesDRKK Durrës
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
LlojiNën mbrojtje
KriteretII
Përcaktuar122
Nr. i referencësTR001
TipologjiaShkolle
Akademia e Arteve (Tiranë) is located in Earth
Akademia e Arteve (Tiranë) (Earth)

Akademia e Arteve është një monument i trashëgimisë kulturore në rrethin e Tiranës, në qarkun e Tiranës, Shqipëri [1]. Ky monument është i llojit "Arkitekture", i miratuar me numër "122 më 05.03.2007".

Godina ndërtohet gjatë viteve 40’ për të qënë një objekt për argëtim, kjo godinë është pjesë e një ansambli më të gjerë ku bëjnë pjesë Universiteti politeknik, Rektorati, Universiteti dhe Muzeu arkeologjik. Ky ansambël kaq i madh do të kishte dhe funksionin e dopo-lavoros për borgjezinë fashiste që jetonte në Tiranë. Objekti është projektuar nga arkitekti Gherardo Bosio.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LISTA E MONUMENTEVE: RRETHI I TIRANËS (PDF). Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 29 qershor 2016. Marrë më 12 gusht 2017.
  2. ^ "Map - IMK WebGIS". imk.gov.al. IMK. Arkivuar nga origjinali më 16 korrik 2019. Marrë më 12 gusht 2017.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]