Mesa, Arizona

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Mesa, Arizona
Anglisht : City of Mesa
qytet
noform
Mesa Bank and Mesa Arts Center building in downtown Mesa
Flamuri_figura
Vendndodhja
Mesa, Arizona is located in SHBA
Mesa, Arizona
Mesa, Arizona

Koordinatat: 33°24′54″V 111°49′53″P / 33.41500°V 111.83139°P / 33.41500; -111.83139

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Arizona
Qarku Maricopa
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 324.2 km2
 •  tokësore 323.7 km2
 •  ujore 0.6 km2
Lartësia 378 m (m.n.d.)
Popullsia 439041 banorë (2010)
 •  urbane 3,629,114 (U.S.: 12th) banorë
 •  aglomerati 4,398,762 (U.S.: 12th) banorë
Dendësia 1365.6 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1878
Zona Kohore MST (no DST)-7
Kodi Postal 85200-85299
Prefiksi 480
Koordinatat 33° 24′ 54″ Veri

111° 49′ 53″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.mesaaz.gov

Mesa, Arizona (City of Mesa) është një qytet në qarkun Maricopashtetit federal Arizona, SHBA. Në Mesa, Arizona jetojnë 439041 banorë (2010)[1], dhe dendësia e popullisë është 1365.6 banor/km2 (3.536.60 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 324.2 km2 (133.13 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 378 m (1.243 ft).

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]


Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

 Commons: Mesa, Arizona – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale