Mesina

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Messina
Qytet
noform
Pamje nga Mesina
Vendndodhja
Messina is located in Itali
Messina
Messina

Koordinatat: 38°11′0″N 15°33′0″E / 38.18333°N 15.55000°E / 38.18333; 15.55000

Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Departamenti s
Qyteti Metropolitan Qyteti Metropolitan
Rajoni Sicilia
Provinca Messina
Kryetari i Bashkisë Renato Accorinti
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 213,75 km2
Popullsia 240,890 banorë
Dendësia 1 126.97 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Vendasit Messinesi
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 98121-98168
Prefiksi 090
Shenjti mbrojtës
Dita e shenjtit
Koordinatat 38° 11′ 0″ Veri

15° 33′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare Faqja zyrtare


Messina (240.890 banore) është një qytet në jug të Italisë, Sicili.