Metrodora

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Metrodora (rreth vitit 200-400 të es) ishte një mjeke femër greke dhe autore e tekstit më të vjetër mjekësor që dihet se është shkruar nga një grua, mbi sëmundjet dhe shërimet e grave. [1] Traktati i saj mjekësor mbulon shumë fusha të mjekësisë, duke përfshirë gjinekologji, por jo obstetrikë. U referohej gjerësisht nga shkrimtarë të tjerë mjekësorë në Greqinë e lashtë dhe Romën, dhe gjithashtu u përkthye dhe u botua në Evropën Mesjetare. Asgjë nuk dihet për identitetin e Metrodorës përtej emrit të saj. [2] Megjithatë, disa mjekë femra njihen se kanë ekzistuar në botën e lashtë greko-romake, dhe ajo përgjithësisht konsiderohet si shkrimtari i parë mjekësor femëror.

Për Sëmundjet dhe Shërimet e Grave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për Sëmundjet dhe Shërimet e Grave në dy vëllime, që përmbajnë 63 kapituj. Qasja e Metrodorës u ndikua shumë nga puna e Hipokratit dhe Corpusit Hipokrator, siç ishin shumica e mjekëve të epokës së saj, për shembull, ajo ndante teoritë e Hipokratit në lidhje me histeri. Metrodora ishte vendimtare për tema të diskutueshme që përfshijnë simptomologjinë dhe etiologjinë; inflamacioni i mitrës është një shembull. Ajo dha kontributin e saj unik për avancimin e kuptimit mjekësor të teorisë dhe etiologjisë.[3]

Burime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ For the Greek text and Italian translation, see Giorgio Del Guerra, Il Libro di Metrodora, Milan 1953.
  2. ^ Cancik, Hubert; Helmuth Schneider,; David E. Orton. Brill's New Pauly Antiquity, Volume 8. Brill, 2006; digitized by University of Michigan, 2010. f. 219. ISBN 9789004122710. Parametri i panjohur |lastauthoramp= është injoruar (sugjerohet |name-list-style=) (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Pikësim shtesë (link)
  3. ^ James, Sharon L.; Sheila Dillon (2012). A Companion to Women in the Ancient World. John Wiley and Sons. f. 123. ISBN 9781444354805. Parametri i panjohur |lastauthoramp= është injoruar (sugjerohet |name-list-style=) (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)